Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Największe elektrownie wiatrowe w Polsce

Dodano: 4 lata temu Czytane: 31415 Autor:
Redakcja poleca!

Nie wiadomo dokładnie gdzie powstała pierwsza elektrownia wiatrowa w Polsce.

Największe elektrownie wiatrowe w Polsce
W różnych opracowaniach dotyczących tematyki energii odnawialnej, można znaleźć dwie wersje: że jest to elektrownia w Żarnowcu lub elektrownia w Rytrze. Pewne jest za to, że obie powstały w 1991 roku. Elektrownia w Żarnowcu powstała przy istniejącej tam już wcześniej Elektrowni Wodnej w Żarnowcu, a obecnie wchodzi w skład farmy wiatrowej Lisewo o łącznej mocy znamionowej 10, 8 MW. Natomiast elektrownia w Rytrze w Beskidzie Sądeckim została zbudowana przez księdza Franciszka Klaga. Działa ona do dzisiaj, a jej moc, tj. 160 kW, pozwala na ogrzanie i oświetlenie kościoła. Obecnie udział energii elektrycznej pozyskanej z wiatru w ogólnym rynku energii elektrycznej w Polsce, przekroczył już 3, 66%. W grudniu 2015 roku na terenie naszego kraju działało niemal tysiąc elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 5005 MW, a poniżej znajdą Państwo krótkie opisy 5 największych z nich.
 
Elektrownia Wiatrowa Korsze
Farma wiatrowa w gminie Korsze położona jest między miejscowościami Błogoszewo, Chmielnik, Gudniki, Kraskowo, Łankiejmy, Olszynka, Podlechy, Trzeciaki, Wandajny i Dubliny. Głównym inwestorem odpowiedzialnym za wybudowanie tej elektrowni jest portugalska firma EDP Renováveis, która jest trzecim co do wielkości producentem wiatrowej energii elektrycznej na świecie. Elektrownia Wiatrowa w Korszach składa się z 35 turbin zamontowanych na słupach o różnej wysokości,. Każda z turbin ma moc 2 MW, co w sumie daje moc 70 MW.
 

Budowa elektrowni wiatrowej Korsze
 
Elektrownia Wiatrowa Kisielice
Farma wiatrowa w gminie Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim powstawała w trzech etapach. W 2007 roku oddano do użytku 27 wiatraków o mocy 15 MW każdy, w roku 2011 - 10 wiatraków o mocy 2, 5 MW każdy oraz w roku 2015 – 6 wiatraków o mocy 2 MW każdy. Wysokość słupów, na których zamontowane są turbiny to 85 metrów. W przypadku tej elektrowni głównym inwestorem była hiszpańska spółka Iberdrola Renovables Energía S. A.U., ale – wycofując się z polskiego rynku – sprzedała swoje udziały Polskiej Grupie Energetycznej Energia Odnawialna SA. Łącznie na koniec 2015r. elektrownia wiatrowa w Kisielicach osiągała moc 76, 5 MW.
 
Elektrownie wiatrowe Kisielice
Elektrownia wiatrowa Kisielice (foto: wikipedia.org)
 
Elektrownia Wiatrowa Lotnisko
Elektrownia Wiatrowa Lotnisko wybudowana została przez Polską Grupę Energetyczną Energia Odnawialna SA w 2015 roku niedaleko miejscowości Kopaniewo w woj. pomorskim na terenie byłego lotniska wojskowego. Farma składa się z 30 wiatraków o mocy 3 MW każdy, co daje łącznie 90 MW. Turbiny zamontowane są na stalowych wieżach o wysokości 90 metrów.
 
Farma wiatrowa Lotnisko
Farma wiatrowa "Lotnisko" (foto: odnawialne-firmy.pl)
 
Elektrownia Wiatrowa Karścino-Mołtowo
Farma Wiatrowa Karścino-Mołtowo została wybudowana przez hiszpańską spółkę Iberdrola Renovables Energía S. A.U., która w 2013 roku sprzedała swoje udziały Grupie Kapitałowej Energa. Farma położona jest w województwie zachodniopomorskim między miejscowościami Karścino i Mołtowo. Składa się z 60 turbin wiatrowych posadowionych na słupach o wysokości 90 metrów i łącznej mocy 90 MW.
 
Farma wiatrowa Karścino-Mołtowo
Farma wiatrowa Karścino-Mołtowo (foto: wikipedia.org)
 
Elektrownia Wiatrowa Margonin
Na pierwszym miejscu znalazła się Elektrownia Wiatrowa Margonin, która mieści również w pierwszej dziesiątce największych elektrowni wiatrowych w Europie. Pierwsze turbiny wchodzące w jej skład zostały uruchomione w 2009 roku. Obecnie jest ich tam 60 na obszarze prawie 100 km kwadratowych, a ich łączna moc do 120 MW. Turbiny wiatrowe umocowane są w gondolach na wysokości 100 metrów.

 

Farma wiatrowa Margonin
Źródło: zdjęcia flickr.com, wikipedia.org
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)