Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Rodzaje modułów fotowoltaicznych – różnice i zastosowanie

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 214 Autor:
Redakcja poleca!

Jakie moduły fotowoltaiczne wybrać do swojej instalacji? Dynamicznie rozwijająca się branża PV oferuje szereg rozwiązań tego typu, przez co podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu może być pewny

Rodzaje modułów fotowoltaicznych – różnice i zastosowanie
wyzwaniem. Warto przyjrzeć się bliżej różnym rodzajom modułów fotowoltaicznych, ich charakterystyce i zastosowaniu.

Moduły fotowoltaiczne – rodzaje

Panele fotowoltaiczne dzielą się na trzy główne grupy: moduły monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne. Wszystkie z nich spełniają podstawową funkcjonalność systemu PV, jaką jest konwertowanie energii słonecznej w elektryczną, jednak istnieją między nimi istotne różnice. Każdy typ panelu ma swoje unikalne cechy, które wpływają na wydajność, wygląd i koszt instalacji. To kwestie, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego rodzaju modułów do swojej instalacji. Wśród użytkowników fotowoltaiki w Polsce największą popularnością cieszą się panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Wynika to z ich sprawdzonej wydajności i stosunkowo przystępnej ceny – mimo że panele amorficzne są jeszcze tańsze, ich efektywność zazwyczaj nie będzie wystarczająca do zasilenia domowych urządzeń.

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne

Panele monokrystaliczne wyróżniają się charakterystycznym, ciemnym kolorem – przeważnie jest to barwa czarna lub ciemnogranatowa. Wynika to z zastosowania kryształów krzemu jednakowego typu. Takie rozwiązanie zapewnia ponadto wysoką skuteczność w produkcji energii. Konstrukcja paneli opiera się na płytkach o wymiarach 10 x 10 cm, co pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni modułu. Choć panele monokrystaliczne są najdroższe w produkcji, oferują najwyższą wydajność energetyczną w zakresie od 17% do 23%.

Ważne zalety paneli monokrystalicznych to także długa żywotność i mniejsza utrata wydajności w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Dodatkowo zapewniają one wysoką odporność na warunki atmosferyczne.

Panele polikrystaliczne

Polikrystaliczne panele słoneczne są alternatywą dla modułów monokrystalicznych, często dostępną w niższych cenach. Ich struktura opiera się na niejednolitych kryształach krzemu polikrystalicznego. W efekcie bazowa wydajność jest niższa, ale panele mogą lepiej radzić sobie w warunkach rozproszonego światła i słabszego nasłonecznienia.

Charakterystyczną cechą paneli polikrystalicznych jest intensywna, niebieska barwa, znacznie jaśniejsza w porównaniu z panelami monokrystalicznymi. Wynika to bezpośrednio z ich budowy, w skład której wchodzą kryształy o różnych kształtach. Warto zwrócić uwagę również na pionowy przepływ ładunku, który przyczynia się do skutecznego wypełnienia całej przestrzeni i osiągnięcia wysokiej sprawności energetycznej.

Chcesz kupić moduły fotowoltaiczne? Sklep E-NOVUS oferuje bogaty wybór rozwiązań wysokiej jakości od renomowanych producentów. Asortyment obejmuje zarówno monokrystaliczne, jak i polikrystaliczne panele fotowoltaiczne. Sklep E-NOVUS (znajdziesz go pod adresem: https://sklep.enovus.pl/moduly-fotowoltaiczne/)  zapewnia ponadto profesjonalne doradztwo w różnych kwestiach związanych z instalacją i wyborem komponentów.

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15