Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Energetyka wiatrowa - wady i zalety

Dodano: 7 lat temu Czytane: 36652 Autor:
Redakcja poleca!

Elektrownia wiatrowa, to rodzaj elektrowni produkującej energię elektryczną z odnawialnego źródła, jakim jest wiatr.

Energetyka wiatrowa - wady i zalety
Produkcja energii elektrycznej w elektrowni wiatrowej odbywa się za pośrednictwem turbin wiatrowych napędzanych energią wiatru. W przypadku, kiedy na niewielkim terenie występuje kilka lub kilkanaście wiatraków, mówi się o istnieniu farmy wiatrowej lub parku wiatrowego. 
Energia elektryczna pozyskiwana z elektrowni wiatrowych uważana jest za jedną z najbardziej ekologicznych. Dzieje się tak dlatego, że do jej produkcji nie potrzeba żadnego paliwa, a teren wokół nich może być swobodnie wykorzystywany na potrzeby rolnictwa, gdyż mają one znikomy wpływ na uprawy.

Elektrownie wiatrowe są coraz popularniejszym sposobem pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W 2015 roku elektrownie wiatrowe na całym świecie dostarczyły 841 TWh energii elektrycznej, co stanowiło 3, 5% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. W Polsce udział energii elektrycznej wytworzonej przez turbiny wiatrowe w 2015 roku, był jeszcze większy. W tymże roku energia wiatru dostarczyła aż 10, 8 TWh, co stanowiło 6, 6% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w naszym kraju.

WADY I ZALETY ENERGETYKI WIATROWEJ 

Energia elektryczna wytwarzana przez elektrownie wiatrowe, jak każde przedsięwzięcie, ma swoje plusy i minusy. W ostatecznym rozrachunku elektrownie te są oceniane pozytywnie.

Główne zalety farm wiatrowych to:
- darmowe źródło energii - wiatr;
- brak skażenia atmosfery – pozyskiwanie energii elektrycznej z elektrowni wiatrowej nie wiąże się z emisją dwutlenku węgla, ani żadnych innych zanieczyszczeń do atmosfery;
- mniejsze koszty produkcji energii elektrycznej – w porównaniu z kosztami i cenami energii elektrycznej lub ciepła uzyskiwanymi z tradycyjnych paliw kopalnych jak węgiel czy ropa;
- brak odpadów poprodukcyjnych, jak w choćby w przypadku spalania węgla, które pozostawia po sobie ogromne ilości popiołu;

Jak już zostało wcześniej zaznaczone, elektrownie wiatrowe mają również swoich przeciwników. Jako główne wady tego rodzaju urządzeń podają oni, przede wszystkim, kwestię spornej ekologiczności oraz negatywnego wpływu na otoczenie. W kwestii ekologii zwraca się uwagę na negatywny wpływ wiatraków na migrujące ptaki, które często giną uderzane śmigłami. Co do wpływu na otoczenie, to głównym argumentem przeciwko stawianiu elektrowni wiatrowych jest tzw. Syndrom Turbin Wiatrowych. Powoduje on problemy ze snem, koncentracją oraz bóle i zawroty głowy. W ostatnim czasie przeprowadzono wiele badań w tym przedmiocie (przede wszystkim w Holandii, Danii, USA i Wielkiej Brytanii). Z badań tych wynika, że elektrownie wiatrowe rzeczywiście mogą powodować występowanie Syndromu Turbin Wiatrowych, jednakże dotyczy to jedynie osób zamieszkujących w odległości mniejszej niż 3 km od elektrowni. 
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot. H.P. Brinkmann)
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15