Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Czy farmy wiatrowe są opłacalne?

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 237 Autor:
Redakcja poleca!

Przydomowa elektrownia wiatrowa to wydajne i efektywne źródło energii elektrycznej, które cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród osób zainteresowanych alternatywnymi źródłami energii z

Czy farmy wiatrowe są opłacalne?
powodów ekologicznych. To sposób na oszczędności, zwłaszcza że koszt inwestycji nie jest wysoki i obecnie jest porównywalny z niewielkimi przydomowymi instalacjami fotowoltaicznymi.

Jak działa niewielka farma wiatrowa?

Przydomowa elektrownia wiatrowa działa w sposób zbliżony do dużych elektrowni wiatrowych - jest jej miniaturową wersją.

Gdy wiatr porusza łopatami wirnika turbiny, ruch obrotowy wirnika jest przekazywany do generatora. Wtedy energia kinetyczna wiatru przekształcana jest w energię elektryczną. Taki prąd jest prądem zmiennym (czyli AC). Falownik, w który wyposażona jest każda farma wiatrowa czy instalacja fotowoltaiczna, przekształca prąd zmienny w stały (DC). 

Taki prąd może być przesyłany do odbiorników w domu - sprzętu AGD i innych sprzętów elektrycznych. Nadmiar prądu może być magazynowany w akumulatorach albo odsyłany do sieci elektrycznej, a następnie rozliczany w ramach rachunków za prąd. 

Wielkość przydomowej elektrowni wiatrowej

Przydomowe elektrownie wiatrowe mają zazwyczaj moc w granicach od 1 do 5kW. Tego typu moc jest wystarczająca, aby zasilić część z użytkowanych każdego dnia urządzeń w domu, takich jak np. oświetlenie, pralka, lodówka czy pompa ciepła.

Oczywiście najlepszym sposobem na wykorzystywanie energii prądu z alternatywnych źródeł produkcji energii jest zużywanie jej na bieżąco - czyli w czasie, gdy jest produkowana. Dotyczy to zarówno przydomowych farm wiatrowych, jak i fotowoltaicznych.

Z jakich elementów składa się farma wiatrowa?

Oprócz wymienionych turbiny, wirnika i falownika, do przydomowej elektrowni wiatrowej potrzebny jest maszt, na którym montowana jest turbina, gondola (czyli obudowa turbiny, w której znajduje się generator), akumulatory i okablowanie. 

Tego typu elektrownia jest wysoce efektywnym źródłem energii, ponieważ nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, a przez to nie przyczynia się do zmian klimatycznych.

Warto jednak mieć świadomość, że przydomowe elektrownie wiatrowe mają również swoje wady. Przede wszystkim, jeśli wiatraki postawione są bardzo blisko domu, mogą generować dźwięk, który przez część osób uznawany jest za uciążliwy. Nieodpowiednio zabezpieczone wiatraki bywają zagrożeniem dla ptaków i nietoperzy, ale nowoczesne konstrukcje są dla nich coraz bezpieczniejsze.

Podobnie jak w przypadku fotowoltaiki, tak i to alternatywne źródło energii jest zależne od czynników zewnętrznych. Jednak wbrew obiegowej opinii, wcale nie potrzeba bardzo silnego wiatru do produkcji prądu - w przeważającej większości terenów w Polsce siła wiatru jest wystarczająco silna, aby pokryć część normalnego zapotrzebowania gospodarstwa domowego i obniżyć rachunki za prąd.

Gdzie kupować farmy wiatrowe?

Produkty i komponenty niezbędne do zainstalowania przydomowej farmy wiatrowej dostępne są w atrakcyjnych cenach na Allegro. Oferty od sprawdzonych użytkowników pozwalają skompletować pełną farmę wiatrową, jednak do jej zamontowania oczywiście niezbędni będą specjaliści. Wiele ofert zawiera dodatkowo informacje o ekipach, które mogą podjąć się tego zadania.  

Podsumowując, farmy wiatrowe są kolejnym alternatywnym źródłem energii, które po fotowoltaice ma szansę stać się kolejnym sposobem produkcji energii dla gospodarstw domowych w Polsce na szerszą skalę.

Artykuł sponsorowany

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15