Dzisiaj jest: 17.4.2024, imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

​Energetyka wodna wady i zalety

Dodano: 9 lat temu Czytane: 120886 Autor:

Czym jest energetyka wodna? Energetyka wodna to sposób wytwarzania energii dzięki wykorzystaniu wody. Szacuje się, że w dzisiejszym świecie nawet 30% wytworzonej energii , to zasługa energetyki wodnej

​Energetyka wodna wady i zalety
Przykładowo w Paragwaju, pokrywa ona niemal 95% zapoprzebowania na energię elektryczną. Jest to bardzo dobra alternatywa dla energii otrzymywanej z surowców takich jak węgiel, ropa. Energetyka wodna to energetyka niezanieczyszczająca naszego środowiska. Jak każdy ze sposobów wytwarzania energii również ta, ma swoje wady i zalety.

Zalety energetyki wodnej

Bardzo dużą zaletą energetyki wodnej, jest oszczędność innych surowców naturalnych. Możemy w pewnym stopniu zmniejszyć ich zapotrzebowanie. Zmniejszając zużycie surowców takich jak węgiel czy ropa, zmniejszamy zanieczyszczanie naszego środowiska. Wytworzenie energii dzięki wykorzystaniu wody, jest wielokrotnie tańsze, niż w elektrowniach konwencjonalnych. Wynika to ze stosunkowo z wysokiej sprawności turbin wodnych oraz wysokiego stopnia automatyzacji procesu wytwarzania energii elektrycznej.

Kolejną niewątpliwą zaletą jest względa stabilność produkcji energii elektrycznej. Oczywiście, w zależności od okresu i pory roku, przepływy są zmienne, jednak są one wciąż zdecydowanie łatwiejsze do oszacowania w porówniu do produkcji energii z wiatru lub słońca.

Ponadto w krajach o ubogiej gospodarce wodnej (np. w Polsce), piętrzenie wody przed elektrowniami wodnymi pozytywnie wpływa na bilans hydrologiczny oraz warunki żeglugowe. 
 
Rys. 1 Elektrownia wodna z turbiną Peltona
Rys. 1 Elektrownia wodna z turbiną Peltona 

Wady energetyki wodnej

Bardzo istotną wadą elektrowni wodnej jest ingerencja w środowisko naturalne. Nie zanieczyszczamy środowiska bezpośrednio, ale doprowadzamy jednak często do niekorzystnych i nieodracalnych zmian w środowisku naturalnym. Wielokrotnie dochodzi do zamulania dna rzeki, która jest wykorzystywana do wytwarzania energii. Zmiany te, próbuje się niwelować poprzez tworzenie wymogów odnośnie przepływów minimapnych oraz poprzez budowę specjalnych przepławek dla ryb, pozwalających na ich migrację w górę rzeki. W najnowszych obiektach buduję się także specjalne bariery elektromagnetyczne, odstaszające faunę od kanału wlotowego do turbiny.

Budowa elektrowni wodnej jest kilkukrotnie droższa od budowy elektrowni konwencjonalnej, a sam proces przygotowawczy jest bardzo długi ze względu na ogromny poziom biurokracji niezbędnej w tego typu inwestycjach.

Mieszkańcy terenów znajdujących się w bliskiej odległości od elektrowni wodnych, skarżą się zazwyczaj na uciążliwy hałas, który utrudnia im życie.
 

Zasada działania elektrowni wodnej


Energetyka wodna, to sposób na zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska, mniejsze zużycie surowców naturalnych. Jest to również alternatywny sposób wytwarzania energii. Warto rozwijać ten sposób pozyskiwania energii, trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ przez naszą nieuwagę możemy doprowadzić do wielu niekorzystnych zmian w naszym środowisku naturalnym. Jeżeli będziemy zachowywać środki bezpieczeństwa i stosować nowe technologie w budownictwie elektrowni wodnych, to możemy naprawdę pomóc naszemu środowisku i otrzymać czystą energię.
Źródło: zdjęć flickr.com, wikipedia.org
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15