Elektrownia geotermalna - schemat działania
Główną zaletą pozyskiwania energii geotermalnej jest to, że jest ona nieszkodliwa dla środowiska. Przy poprawnym działaniu urządzeń pozyskujących taką energię nie powodujemy żadnych zanieczyszczeń. Elektrownie geotermalne nie ingerują także w krajobraz. Nie zmieniają go tak jak chociażby wiatraki lub elektrownie wodne, które także należą do ekologicznych źródeł energii. W przeciwieństwie do wspomnianych przed chwilą elektrowni wodnych i wiatrowych, energetyka geotermalna nie jest zależna od warunków pogodowych. Co również istotne eksploatacja geotermalnych źródeł energii jest stosunkowo tania. Źródła te są dostępne lokalnie. Mogą być bez problemu pozyskiwane w pobliżu miejsca ich wykorzystywania dzięki czemu można także zaoszczędzić na przesyłaniu energii.
Temperatury wnętrza Ziemii
Jeśli chodzi o wady to główną jest lokalna dostępność geotermalnych źródeł energii. Sprzyjające warunki do ich wykorzystywania występuje niestety w niewielu miejscach. Choć sama eksploatacja tejże energii jest stosunkowo tania, to jednak należy ponieść dość spore koszty podczas budowy instalacji pozyskującej energię. Istnieje również niewielkie ryzyko przemieszczenia się złóż.
Gotowa instalacja do pozyskiwania energii może wtedy przez dziesięciolecia być nieużywana. Niestety, jednym z efektów ubocznych korzystania ze wspomnianej energii jest niebezpieczeństwo zanieczyszczenia środowiska. Mimo tego, że ogólnie rzecz biorąc energia geotermalna jest jest przyjazna środowisku, zawsze istnieje ryzyko zanieczyszczenia wód głębinowych szkodliwymi gazami.