Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Przydomowe elektrownie wiatrowe - przepisy prawne

Dodano: 6 lat temu Czytane: 18276 Autor:
Redakcja poleca!

Elektrownie wiatrowe zaliczają się do odnawialnych źródeł energii, czyli takich których zasób odnawia się w krótkim czasie.

Przydomowe elektrownie wiatrowe - przepisy prawne
Elektrownia wytwarza energię elektryczną przy pomocy turbin wiatrowych, bezpośrednio napędzanych energią wiatru. Nie dochodzi do spalania żadnego paliwa, tak powstała energia uznawana jest za ekologicznie czystą. Elektrownie cieszą się coraz większą popularnością, głównie z powodu częściowego uniezależnienia się do dostaw prądu. Niezwykle ważnym czynnikiem jest również ochrona środowiska. Zostały uruchomione możliwości do skorzystania z dotacji i dofinansowań w budowie przydomowych elektrowni wiatrowych.
 
Montaż elektrowni wiatrowej
Montaż wymaga znajomości przepisów prawnych, po to aby uniknąć problemów w przyszłości. W przypadku budowy małej elektrowni wiatrowej, która nie przekracza mocy 40-50 kW, nie podlega ona procedurze lokalizacji. Dla generatorów powyżej 50 kW, warunki zabudowy powinny być określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Określa on przeznaczenie nieruchomości na danym terenie gminy. Szczegóły zostały określone w ustawie z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t. j. Dz. U. 2015 poz. 199 ze zm.).
 
Montaż przydomowej turbiny wiatrowej
Montaż przydomowej turbiny wiatrowej

Trzy sposoby montażu elektrowni wiatrowej:
1. na stałe związana z gruntem – maszty montuje się do fundamentów, z uwagi na solidne związanie z gruntem konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę masztu. Jest to obiekt budowlany w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo Budowlane (t. j. 2013r. poz. 1409 ze zm.). W przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego konieczne jest przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Do wniosku o pozwolenie na budowę dołączyć należy również m. in. projekt budowlany i oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
2. nietrwale związane z gruntem – zastosowane do masztu zostały odciągi liniowe, a stopa masztu nie została zamontowana na fundamencie. W takim przypadku wystarczy zgłoszenie zamiaru postawienia elektrowni w urzędzie/starostwie. Jeżeli w ciągu 30 dni organ nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć montaż.
3. montaż na budynku – montaż w obrębie 3 metrów wokół budynku nie wymaga żadnych pozwoleń, dla tych powyżej 3 metrów konieczne jest zgłoszenie.

Z wielu powodów warto przemyśleć budowę przydomowej elektrowni wiatrowej. Od 2016r. osoby produkujące prąd na własny użytek będą mogły nadwyżkę prądu odsprzedać po cenie gwarantowanej. Dla energii wiatrowej ma obowiązywać stawka 65 groszy za kilowatogodzinę.
Źródło: zdjęć fortiswindenergy.com, flickr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)