Dzisiaj jest: 28.5.2020, imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira

Ekologia w organizacji

Dodano: 2 lata temu Czytane: 854 Autor:
Redakcja poleca!

Biznes odpowiedzialny wobec środowiska oraz społeczeństwa to w dzisiejszych czasach już konieczność.

Ekologia w organizacji

Dbałość o ekologię przestała być tylko modą, ale wobec rosnącego stopnia zanieczyszczenia wody, gleby i powietrza stała się niezbędna, aby zapewnić bezpieczeństwo przyszłym pokoleniom. Jak wprowadzić działania sprzyjające środowisku w organizacji? Warto postawić na sprawdzone od lat systemy certyfikacyjne ISO.

Zarządzanie Środowiskowe

Wdrożenie normy ISO 14001 ogranicza niekorzystny wpływ organizacji na środowisko. Wdrożenie tej normy przyczynia się do zredukowania ilości zużywanej energii, wody oraz surowców, dzięki czemu spadają także koszty prowadzenia działalności. Ponadto norma ta zobowiązuje do minimalizacji powstających w zakładzie odpadów oraz zanieczyszczeń.

Energia pod kontrolą

Kolejnym krokiem może być wdrożenie normy ISO 50001, czyli Systemu Zarządzania Energią. Zasady tej normy dążą nie tylko do maksymalnej energooszczędności w firmie, ale też zwiększenia odsetka energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.  W związku z wdrożeniem tego systemu wskazane jest wprowadzanie zamian organizacyjnych, a także wymiana wyposażenia na takie, które będzie pobierało mniej energii. Ważny jest też aspekt termoizolacji budynków, aby zminimalizować straty ciepła w okresie grzewczym oraz zwiększyć efektywność klimatyzacji.

Badanie śladu węglowego

Ślad węglowy  jeden z rodzajów śladu ekologicznego, który dotyczy ilości gazów cieplarnianych wywołanych przez daną organizację, produkt, czy proces. Określanie śladu węglowego pozwala na uzyskanie dokładnej informacji o wpływie na środowisko naturalne. Dzięki posiadaniu dokładnych danych można łatwo porównywać wyniki na przestrzeni czasu i udowodnić, że działania firmy dążą do ograniczenia niekorzystnego wpływu na środowisko. Warto wiedzieć, że informacji dotyczących śladu węglowego organizacji coraz częściej wymagają zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni, a także banki i inni interesariusze.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)