Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Czym kierować się przy wyborze paliwa stałego do ogrzewania domu?

Dodano: 5 lat temu Czytane: 2104 Autor:
Redakcja poleca!

Budując lub remontując dom jedną z ważniejszych kwestii jest ogrzewanie domu.

Czym kierować się przy wyborze paliwa stałego do ogrzewania domu?
W dobie ruchów pro-ekologicznych, oraz nowoczesnych technologii wykorzystywanych przy użytkowaniu domu do wyboru jest coraz więcej możliwości. Najnowocześniejsze i odnawialne źródła energii wymagają często zainwestowania wysokich środków finansowych. Do ogrzewania gazowego wciąż wiele osób nie ma dostępu, poza tym ceny gazu nie należą do najniższych. W związku z powyższym wciąż dużym powodzeniem cieszy się paliwo stałe

Czasy kiedy opał do domu gromadzono w wielkich i brudnych kotłowniach odchodzą powoli do przeszłości. Dziś bez problemu zbudujemy nowoczesną kotłownię, połączoną z pomieszczeniem gospodarczym,  w którym możemy zainstalować piec na paliwo stałe. Oczywiście podstawową kwestią jest: czym grzać? Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest ekogroszek, który jest formą węgla, pakowaną w niewielkie kilkunasto-kilogramowe worki. W przeciwieństwo do dawnych kotłowni węglowej piec na ekogroszek nie wymaga już mozolnego przerzucania węgla do pieca. Kotły na ekogroszek wyposażone są często w automatyczne podajniki do węgla, które same dozują niezbędną ilość opału do pieca. Dzięki temu wystarczy maksymalnie jedna krótka wizyta w kotłowni aby utrzymać wysoką temperaturę w domu. Oszczędza to czas, który kiedyś trzeba było przeznaczyć na kilkukrotne rozpalanie i dokładanie do pieca. Dziś piec na ekogroszek robi to samoczynnie, a do nas należy jedynie podanie worka z opałem, oraz ustawienie oczekiwanych parametrów.
 

Cena ekogroszku jest dość przystępna i korzystna, w porównaniu do pozostałych źródeł ciepła. Tona opału kosztuje od 800 do 1000 zł. W zależności od wielkości powierzchni naszego domu roczny koszt ogrzewania może wynieść około kilku tysięcy złotych.
 

Alternatywą dla ekogroszku przy wyborze paliwa stałego może być pellet - biopaliwo wytworzone ze sprasowanych trocin. Jest on trochę mniej kaloryczny niż ekogroszek, jednak dużo lżejszy. Na pewno wygodniej będzie go aplikować do pieca i składować w pomieszczeniu gospodarczym. Cena pelletu jest jednak nieco wyższa niż węgla. Tona tego opału kosztuje od 1000 zł wzwyż.

Wybór mocy urządzenia grzewczego w przypadku każdego ogrzewania przekażmy doświadczonemu specjaliście, który odpowiednio wyliczy zapotrzebowanie energetyczne budynku. Sprawne średniej wielkości piece kosztują już od kilku tysięcy złotych.

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15