Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Jakie są zalety i wady ogrzewania grzejnikowego?

Dodano: 5 lat temu Czytane: 4272 Autor:
Redakcja poleca!

Chociaż coraz częściej w domach i mieszkaniach można spotkać się z ogrzewaniem wodnym podłogowym, to jednak od lat niezmiennie prym wiedzie ogrzewanie grzejnikowe.

Jakie są zalety i wady ogrzewania grzejnikowego?
Na jego korzyść przemawia wiele zalet, które ostatecznie sprawiają, że rozwiązanie to jest tańszą opcją niż ogrzewanie podłogowe. Wybór rodzaju ogrzewania ma bardzo duże znaczenie, gdyż to właśnie koszty ogrzewania pochłaniają w okresie grzewczym sporą część budżetu. Bez poznania plusów i minusów poszczególnych systemów ogrzewania, trudno byłoby nam wybrać to najbardziej optymalne w przypadku danego budynku.
 

Jakie są zalety i wady ogrzewania grzejnikowego?

Możliwość ogrzania się przy gorącym piecu czy też grzejniku jest tym, czego potrzebuje każda zmarznięta osoba. Nawet jeśli grzejnik był wyłączony, to bardzo szybko jest on w stanie osiągnąć pożądaną temperaturę. W przypadku pieców trzeba najpierw w nich napalić i czekać, aż się nagrzeją. Z kolei ogrzewanie grzejnikowe pozwala na szybką regulację temperatury. To od użytkownika zależy to, czy grzejnik ma działać w danym momencie z maksymalną mocą czy też nie. Możliwe jest także odcięcie źródła ciepła i to bez ochładzania pomieszczenia. Na korzyść ogrzewania grzejnikowego przemawia także to, że jest ono szybkie i łatwe w montażu. Można uchronić się przed koniecznością przeprowadzania jakiś żmudnych i czasochłonnych remontów oraz przed zrywaniem podłogi.

Bez wątpienia ogrzewania grzejnikowe ma wiele zalet, ale nie jest ono wolne od wad. Jedna z nich jest wszechobecny kurz w pomieszczeniach. Co więcej, kurz gromadzący się wokół grzejników nie jest łatwy do usunięcia. Jeśli nazbiera się w grzejnika sporo brudu, to odbije się to niekorzystnie na naszym zdrowiu, gdyż na skutek podgrzewania go, zacznie on drażnić nasz układ oddechowy. Trzeba też liczyć się z tym, że drobinki kurzu będą stale unoszone przez ruch ciepłego powietrza. Ogrzewanie grzejnikowe z całą pewnością nie jest najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla alergików. Minusem tego systemu ogrzewania są także problemy z zagospodarowaniem przestrzeni. Takie dodatkowe urządzenia na ścianach utrudniają zaaranżowanie wnętrza zgodnie ze swoimi preferencjami.

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15