Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Recycling w firmie - jakie korzyści daje powtórne przetwarzanie surowców?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1064 Autor:
Redakcja poleca!

Recykling jest jedną z metod ochrony środowiska naturalnego. Ponowne przetwarzanie surowców w obrębie przedsiębiorstwa przyczynia się do wzrostu jego prestiżu na rynku jako podmiotu proekologicznego.

Recycling w firmie - jakie korzyści daje powtórne przetwarzanie surowców?
Ponadto może również generować pewnego rodzaju oszczędności, korzyści, a nawet być jednym ze źródeł dodatkowego dochodu.
 

Recykling papieru i segregacja

Papier to jeden z materiałów najpowszechniej używanych w różnego typu firmach bez względu na branżę. Obieg dokumentów w dalszym ciągu w znaczącej przewadze odbywa się w wersji analogowej – papierowej. Wdrożenie systemu dotyczącego oszczędności tego nośnika informacji oraz sposobów jego segregacji, wykorzystania oraz utylizacji usprawnia procesy przepływu informacji. Pozwala również na kumulację oszczędności. W tym przypadku kluczowe jest zastosowanie odpowiednich procedur. Tego rodzaju rozwiązania pomagają wdrożyć w firmach specjalizujące się w dziedzinie zarządzania odpadami podmioty, np. stena recycling. W obiegu dokumentacji firmowej istotną kwestią jest też dbałość o poufność danych.

Jednym z najważniejszych elementów recyklingu jest właściwa segregacja odpadów. Odpowiednio przeprowadzona pozwala na zwiększenie efektywności recyklingu, co przekłada się bezpośrednio na uzyskane tą drogą korzyści. Najważniejsze w tym przypadku jest stworzenie w przedsiębiorstwie miejsca (np. wyposażonego w oznaczone kontenery) oraz przeszkolenie pracowników w tym zakresie. Innym rozwiązaniem jest powierzenie firmie zewnętrznej obsługi całego procesu.

Zarządzenie odpadami niebezpiecznymi

Przedsiębiorstwa, których działalności towarzyszy produkcja odpadów niebezpiecznych, są szczególnie zobowiązane do przestrzegania restrykcyjnych procedur dotyczących ich utylizacji. Tego rodzaju materiały podlegają dodatkowym regulacjom prawnym. Warto wiedzieć, że mogą one stanowić również źródło cennych surowców, które można ponownie wykorzystać. Tego rodzaju kierunek w działalności firmy sprawia, że z potencjalnie niebezpiecznego dla środowiska materiału tworzy się surowiec wtórny.

Dostosowane do przedsiębiorstwa zoptymalizowane procedury dotyczące ponownego wykorzystywania surowców mogą usprawnić logistykę, wspomóc ciągłość produkcji oraz pozytywnie wpłynąć na pracę i bezpieczeństwo pracowników. To również krok ku tzw. gospodarce cyrkularnej, czyli gospodarce o obiegu zamkniętym, która jest jednym z celów polityki Unii Europejskiej.

Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)