Dzisiaj jest: 26.4.2024, imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

Czy warto prać w pralni wodnej?

Dodano: 7 lat temu Czytane: 2324 Autor:
Redakcja poleca!

Do tej pory na rynku funkcjonują dwie kategorie firm zajmujących się czyszczeniem odzieży i różnego rodzaju tekstyliów.

Czy warto prać w pralni wodnej?
Są to pralnie chemiczne i wodne. Wiele osób wciąż zastanawia się, czy korzystać z tego typu usług. Jak się okazuje spora część społeczeństwa, już dawno zdecydowała, że pranie odzieży w profesjonalnych pralniach jest nie tylko wygodne, ale również oszczędne. Dla tych, którzy do takich punktów nie mają jeszcze zaufania i nie do końca są przekonani czy warto prać w pralni wodnej oto kilka faktów na ten temat. 

Sama idea pralni

Wiek XX przyniósł wiele wynalazków w tym właśnie pralki, które miały ułatwić higienę i odciążyć ludzi w codziennych czynnościach. Kiedyś pranie było kojarzone z długotrwałym i mozolnym procesem, jednak ewolucja urządzeń sprawiła, że te czasy znamy już tylko z opowiadań naszych prababci. Obecnie pralki są praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. W drugiej połowie ubiegłego stulecia przedsiębiorcy dostrzegli w procesie prania potencjał na usługę. Coraz szybciej żyjące społeczeństwo zwłaszcza na początku nowego tysiąclecia, stało się idealnym klientem. Co więcej, powstające w tamtym czasie na sporą skalę prywatne przedsiębiorstwa typu hotele, restauracje, noclegownie, jak również jednostki państwowe np. szpitale stały się kolejną sporą grupą, do której można było skierować ofertę pralni. Dzisiaj usługi te są tak powszechne, że dla niektórych korzystanie z pralni jest stałym elementem.

Jak działa pralnia wodna?

Pralnie wodne zajmują się tzw. praniem na mokro. Proces ten oparty jest na tradycyjnym praniu, jedynie jest on trochę bardziej rozbudowany i zautomatyzowany przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu i odpowiednich detergentów. Wiele osób zastanawia się, czy metoda ta jest bezpieczna dla tkanin i czy nie spowoduje uszkodzeń. Nie ma takich obaw. Wszystko odbywa się pod okiem czujnych specjalistów, którzy powierzone im rzeczy traktują jak swoje. Metoda dodatkowo jest bezpieczna, a nieustanny rozwój technologii, sprawia, że wykorzystywane maszyny i środki czyszczące są coraz bardziej przyjazne nie tylko dla tkanin, ale całego środowiska. Nie ma więc obaw, że ulubione spodnie czy niedawno kupiona sukienka zostanie zniszczona, czy straci swój pierwotny kolor. Cały proces prania w pralni wodnej przebiega kilkuetapowo:

  1. Pracownicy pralni przyjmują od klientów odzież do czyszczenia. Ich zadaniem jest wstępna ocena stopnia zabrudzenia, czyli zweryfikowanie ilości i wielkości plam, zaznaczenie uszkodzeń, sprawdzenie, czy istnieją jakieś odbarwienia lub inne tego typu wady. Bardzo istotne jest również sprawdzenie informacji umieszczonych przez producenta na wszywkach, tak aby można było dobrać odpowiednie metody czyszczenia tkaniny.
  2. Jeśli odzież jest już oznakowana, pracownicy spisują protokół przyjęcia.
  3. Kolejnym etapem jest detaszacja, czyli tzw. odplamianie przeprowadzane w odpowiednich warunkach.
  4. Następnie następuje już właściwy etap prania w specjalnych pralkach ustawionych na odpowiedni program z użyciem właściwych detergentów, które skutecznie usuną zabrudzenia i nie spowodują zniszczeń tkaniny. Obecnie pralnie stosują specjalne programy dobierane komputerowo w zależności od potrzeb, dzięki czemu klienci nie muszą się obawiać o swoje ubrania.
  5. Po praniu właściwym odbywa się wirowanie, suszenie i nadawanie odpowiedniego kształtu tkaninom. Fasonowanie ubrań odbywa się przy użyciu ciepłego lub zimnego powietrza na specjalnych stołach lub manekinach. Dla jak najlepszego efektu końcowego ostatnim etapem jest prasowanie, parowanie i maglowanie.
  6. Wyczyszczona odzież jest odpowiednio pakowana, tak, aby klient mógł spokojnie przetransportować ją np. do swojego domu, nie narażając jej na nowe zabrudzenia.

Dla jakich klientów dedykowane są pralnie wodne?

Tak naprawdę, każdy może skorzystać z usług pralni wodnej. Metody wykorzystywane w takich punktach sprawdzą się najlepiej przy czyszczeniu tkanin z włókien naturalnych, ale również sztucznych. Duży odsetek to klienci instytucjonalni. Pralnie wodne słyną z tego, że są bardzo nakierowane na klientów indywidualnych, ale również przyjmują zlecenia od większych jednostek typu szpitale, hotele, restauracje itp.

Zielone światło dla pralni wodnych

Można wymienić kilka zalet korzystania z usług pralni. Przede wszystkim oszczędność czasu. Sprowadza się to często do sytuacji, kiedy w drodze do pracy zabieramy i dostarczamy zabrudzoną odzież do pralni, a wracając odbieramy ją czystą i gotową do założenia – spora oszczędność czasu. Oddając nasze ubrania, bieliznę, pościel itp. do pralni mamy pewność, że zajmą się nią specjaliści, użyją odpowiedniego sprzętu i środków piorących tak, aby wszystko było jak nowe. Pranie wykonywane w pralniach wodnych jest znacznie korzystniejsze dla struktury tkanin niż to wykonywane w domu. W przypadku większych instytucji wykupienie stałych usług pralni zdecydowanie ułatwi funkcjonowanie instytucji. Jest to o wiele wygodniejsze i tańsze, niż inwestowanie we własne pralki, suszarki i drogie detergenty, jeżeli np. wynajmujemy pokoje hotelowe. Co najważniejsze pranie wodne w pralinach jest bezpieczne i przyjazne zarówno dla środowiska, jaki również dla człowieka. Wszystkie stosowane środki są odpowiednio przebadane, zabezpieczone i nie powodują podrażnień ani szkodliwych zanieczyszczeń. Pralnie wodne powstały po to, aby w 100% ułatwić życie ludzi i nie zniszczyć środowiska, dlatego jak najbardziej warto z nich korzystać.
 

Profesjonalne pralki przemysłowe to gwarancja skutecznego i szybkiego prania

Źródło: Sovrana
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15