Dzisiaj jest: 19.6.2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Do czego służą transformatory?  

Dodano: 4 lata temu Czytane: 8751 Autor:
Redakcja poleca!

Stykamy się z nimi każdego dnia, ale nie wiemy zwykle, jakie jest ich działanie i do czczego tak naprawdę służą –

Do czego służą transformatory?   
transformatory, ponieważ mówimy właśnie o nich, są nam potrzebne do tego, aby korzystać z prądu elektrycznego. Transformatorami nazywa się maszyny elektryczne przeznaczone do przenoszenia energii elektrycznej prądu z jednego do drugiego obwodu z zachowaniem jego pierwotnej częstotliwości. Przeniesienie to odbywa się metodą indukcji. Zwykle zmieniane jest jednocześnie napięcie elektryczne.

Ze względu na swoją budowę transformatory pozwalają na zmianę napięcia w sieci wysokiego napięcia, aby następnie przekształcić energię elektryczną na taką, która może być wykorzystywana w odbiornikach, na przykład w naszych domach, niemniej jednak istniej także wiele innych rodzajów transformatorów, biorąc pod uwagę ich zastosowania.

Stacje transformatorowe

Najczęściej transformatory spotykamy w stacjach transformatorowych, czyli inaczej stacjach trafo lub trafostacjach. Są to stacje elektroenergetyczne, które służą do rozdzielania energii elektrycznej na różne poziomy napięć. Zwykle stacje te przeznaczone są to przekształcania średniego napięcia rzędu 20 kV, 15 kV na napięcie niższe wynosząc 400 V, dlatego też są one dość powszechnie spotykane, gdyż stanowią ostatni element na drodze dostaw prądu od elektrowni do klienta.

W stacjach transformatorowych znajdują się transformator, a także rozdzielnia średniego napięcia i rozdzielnia niskiego napięcia. Obecnie można spotkać się z różnymi rodzajami stacji trafo, na przykład napowietrznymi, czyli słupowymi, wnętrzowymi, kontenerowymi o małych gabarytach, które głównie stosowane są w przestrzeni miejskiej, ponadto stosuje się stacje mobilne.

Inne rodzaje transformatorów:

  • transformator bezpieczeństwa – powodujący zmniejszenie napięcia do poziomu napięcia bezpiecznego
  • transformator probierczy – używany przy badaniach elektrycznych
  • transformator separacyjny – do separacji obwodu pierwotnego od wtórnego
  • transformator spawalniczy – do zasilania urządzeń spawalniczych
  • transformator głośnikowy – do zasilania głośników
Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)