Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Najwyższa elektrownia wiatrowa w Polsce

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3851 Autor:
Redakcja poleca!

Liczba ludności na świecie jak i w Polsce nieustannie wzrasta czego konsekwencją jest między innymi zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Najwyższa elektrownia wiatrowa w Polsce
Energetycy muszą nieustannie dbać o zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej. Obecnie w Polsce zdecydowanie większą część zapotrzebowania na energię elektryczną zapewniają elektrownie węglowe, które niestety bardzo niekorzystnie wpływają na atmosferę mimo zainstalowanych systemów oczyszczania spalin. Planując rozbudowę infrastruktury energetycznej stara się co raz bardziej dbać o ekosystem dlatego też stawia się na energię ze źródeł odnawialnych przyjaznych dla środowiska.

W roku 2012 w miejscowości Paproć pod Nowym Tomyślem w województwie Wielkopolskim powstała elektrownia wiatrowa (potocznie nazywana wiatrakiem) o wysokości słupa 160 metrów i wysokości całkowitej 210 metrów. W chwili budowy była to najwyższa elektrownia na świecie. Pomysłodawcą był prywatny przedsiębiorca, który również pokrył koszty całej inwestycji. Za tak wysokim wiatrakiem przemawiają warunki panujące na wyższych wysokościach. Prędkość wiatru na wysokości 160 metrów jest o jedną czwartą wyższa niż na wysokościach na jakich instaluje się tradycyjne turbiny prądotwórcze. Fundament ważący 1500 ton jest podstawą pod ważący około 350 ton maszt, na którym znajduje się gondola wraz z generatorem i śmigłem. Łopaty śmigła o rozpiętości 100 metrów napędzają generator Fuhrländer FL-2500 o mocy 2, 5 MW. Szacuje się, że dwie takie turbiny są wstanie wyprodukować rocznie około osiemnastu tysięcy MWh co pozwala na zasilenie w energie elektryczną około sześciu tysięcy gospodarstw. Aktualnie elektrownia wiatrowa pod Nowym Tomyślem jest największą elektrownią w Polsce.
 

Inwestor przewiduje, że koszt inwestycji zwróci się po siedmiu latach. Prace projektowe i przygotowawcze trwały sześć lat. Łączna moc elektrowni to 5 MW co niestety nie jest oszałamiającym wynikiem w szczególności w porównaniu do elektrowni węglowych czy nowoczesnych farm morskich. Obecnie w Polsce elektrownie wiatrowe stanowią około 2-3 procenta ogólnej produkcji energii elektrycznej. Polityka energetyczna Polski zakłada, że do roku 2030 dwadzieścia procent produkowanej energii będzie pochodziło z odnawialnych źródeł energii.
Źródło: zdjęcia wikipedia.org, Autor MOs810
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)