Dzisiaj jest: 19.6.2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

"Żółte" certyfikaty energetyczne (kogeneracja do 1MW)

Dodano: 5 lat temu Czytane: 7730 Autor:
Redakcja poleca!

Pojęcie Energetyka istnieje, odkąd człowiek nauczył się przetwarzać dostępne źródła energii w sposób umożliwiający ich wykorzystanie do zasilania urządzeń używanych w życiu codziennym.

"Żółte" certyfikaty energetyczne (kogeneracja do 1MW)
Niestety tradycyjne sposoby uzyskania energii z paliw kopalnych przyczyniły się do zanieczyszczenia ziemi, dlatego coraz częściej stosuje się urządzenia do przetwarzania odnawialnych źródeł energii na przykład: elektrownie wiatrowe, wodne, czy kolektory słoneczne. Ponadto, emisję szkoliwych związków do atmosfery można ograniczyć poprzez wysokosprawne wykorzystywanie paliw kopalnych, czyli kogenerację. 

Kogeneracja efektywne oszczędzanie energii

Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta lub zamierza skorzystać z kogeneracji. Jest to proces, w którym jednocześnie wytwarzana jest energia elektryczna i ciepło. Efektywność tego systemu jest średnio 30% bardziej efektywna niż w przypadku osobnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Zastosowanie kogeneracji podczas ogrzewania budynków biurowych czy hal produkcyjnych oraz dostarczania im energii elektrycznej pozwala zaoszczędzić nawet tysiące ton węgla, a co za tym idzie zyska zarówno środowisko, jak i portfele spółek. 

Wytworzoną energię elektryczną, przedsiębiocy mogą sprzedać do sieci elektrycznej. Ponadto, zgodnie z Prawem energetycznym, przedsiębiorstwa które wytwarzają energię z kogeneracji w instalacjach do 1MW (opalanych między innymi kopalnymi paliwami gazowymi czy też biogazem pochodzącym z gospodarstw rolnych), mogą występować do URE o wydanie świadectw pochodzenia, czyli tzw. "żółtych certyfiaktów". Świadectwa tego typu mają charakter majątkowy i można je sprzedać na Towarowej Giełdzie Energii. Do ich kupna zoobligowane są przedsiębiorstwa, które zajmują się sprzedażą energii elentrycznej (ewentualnie mogą uiścić opłatę zastępczą, której cena jest wyższa od rynkowej wartości świadectw). 
 
Co to jest kogeneracja? Jaka jest zasada działania? 

 
Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2014 roku, przedsiębiorstwa zajmujące się dystrybucją energii zobowiązane są do posiadania "żółtych" certyfikatów dla 3.9 % energii, którą dostarczają. Z czasem udział ten ma rosnąć aż do 8 % w 2018 roku. Wartości opłat zastępczych dla certyfikatu "żółtego" od 2016 roku wynosi 125,00 zł/MWh, a średnia cena świadectwa pochodzenia za 1MWh oscyluje w okolicach 121 zł (stan na wrzesień 2016).

Korzyści płynące z kogeneracji i jej promowania

Promowanie kogeneracji niesie za sobą wiele korzyści. Jedną z najistotniejszych jest ochrona środowiska i minimalizacja gazów cieplarnianych, które rujnują powłokę ozonową. Kogeneracje jest jednym z najefektywniejszych sposobów oszczędzenia energii pierwotnej. Korzystanie z tej metody wytwarzania energii niesie za sobą oszczędność 20-30% na zużycie paliw pierwotnych, co przekłada się na znacznie mniejszą emisję szkodliwych związków chemicznych do atmosfery.
Źródło: zdjęć wikipedia.org , flickr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)