Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Premia Termomodernizacyjna - ile wynosi, dla kogo?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2062 Autor:
Redakcja poleca!

W związku z dbałością o kwestie ekologiczne państwo polskie oferuje inwestorom premię na modernizację przestarzałej infrastruktury ciepłowniczej. Na czym polega, ile wynosi i kiedy można ją otrzymać?

Premia Termomodernizacyjna - ile wynosi, dla kogo?

Czym jest premia termomodernizacyjna?


Świadczenie termomodernizacyjne to zwrot części kredytu przeznaczonego na udoskonalenie charakterystyki cieplnej nieruchomości. Pomoc ta dotyczy wyłącznie podmiotów, które wzięły kredyt komercyjny na inwestycję i polega na spłacie 20% zobowiązania przez państwo. Przyznaje ją BGK na podstawie wyniku audytu energetycznego oraz przedstawionego planu wydatków. Wniosek o premię z BGK składa się podczas aplikacji kredytowej w banku komercyjnym.
 

Kto może skorzystać z premii modernizacyjnej?

O premię modernizacyjną mogą się ubiegać właściciele i zarządcy modernizowanych obiektów. Z promocji wyłączono jedynie jednostki budżetowe oraz samorządowe zakłady budżetowe. Tak więc z premii skorzystają zarówno właściciele domów prywatnych, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, firmy lub samorządy terytorialne. Pomoc w unowocześnieniu swojej infrastruktury otrzymają też firmy ciepłownicze i energetyczne.

W ramach ulgi można ocieplać budynki mieszkalne, hotele robotnicze, pensjonaty, bursy oraz akademiki. Premia z BGK pomoże zmodernizować również obiekty związane z pomocą społeczną lub działalnością charytatywną, w których mieszkają ludzie. Są to m.in. domy opieki dla seniorów, domy dziecka, itp.
 

Jakie wydatki można odliczać?

Premia termomodernizacyjna pozwala odliczyć wydatki, które służą realizacji co najmniej jednego z określonych ustawą celów. Można ją przeznaczyć na zmniejszenie zapotrzebowania na energię, która służy do ogrzewania wody i powietrza w danym budynku w ciągu roku. Na ulgę załapie się więc modernizacja sieci i węzła ciepłowniczego, która zmniejszy zużycie energii o 10-25%, zależnie od zakresu wykonywanych prac i charakterystyki budynku.

Premię można również uzyskać, jeśli modernizacja pozwoli zmniejszyć o 25% roczne straty energii pierwotnej w ciepłowni osiedlowej, grupowym wymienniku ciepła o mocy poniżej 11, 6 MW, kotłowni, rozdzielni ciepła, albo węźle cieplnym. Warunkiem jest to, żeby budynki ocieplane ulepszanym systemem spełniały wymagania prawa budowlanego związane z energooszczędnością.

Z ulgi modernizacyjnej skorzystają również ci, którzy zlikwidują lokalne źródło ciepła i przyłączą się do sieci ogólnej, o ile oszczędność energii wyniesie co najmniej 20%. Premia dotyczy również inwestorów, którzy wprowadzą OZE (najczęściej fotowoltaikę), lub kogenerację wysokosprawną.
 

Ile można zaoszczędzić?

Premia pozwoli odzyskać koszt 20% kredytu na modernizację, pod warunkiem, że otrzymana kwota stanowi nie więcej, niż 16% faktycznie poniesionych kosztów modernizacji, oraz nie więcej, niż dwuletnia oszczędność kosztów energii, oszacowana na podstawie audytu energetycznego. Aby wyliczyć wysokość ulgi, można skorzystać z udostępnianego przez BGK kalkulatora online.

Przyjmijmy, że koszt modernizacji domu wyniesie 30 tys. zł, a inwestor weźmie kredyt na 25 tys. zł. Dzięki przeróbkom i dociepleniu uda się rocznie zaoszczędzić 4 tys. zł. Wtedy premia modernizacyjna wyniesie 4800 zł (16% całej sumy inwestycji).

Zwrot części kredytu zaciąganego na przebudowę pomoże dodatkowo zwiększyć opłacalność inwestycji pod warunkiem spełnienia kilku wymagań. Przed rozpoczęciem inwestycji modernizacyjnej infrastruktury w obiekcie mieszkalnym warto więc sprawdzić, czy można na nią otrzymać premię od państwa.
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15