Dzisiaj jest: 19.5.2022, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Dofinansowanie Czyste Powietrze - kto może skorzystać?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1571 Autor:
Redakcja poleca!

Program Czyste Powietrze to jedno z wielu rozwiązań kierowanych do osób, które korzystają z instalacji centralnego ogrzewania w swoich domach.

Dofinansowanie Czyste Powietrze - kto może skorzystać?

Jego głównym celem i założeniem jest zmniejszenie emisji do atmosfery szkodliwych pyłów oraz zanieczyszczeń. W tym celu osoby, które chcą wymienić stare piece czy też dokonać termomodernizacji budynków mieszkalnych mogą ubiegać się o uzyskanie odpowiedniej kwoty z programu właśnie na ten cel.


Dla kogo program Czyste Powietrze?
Program skierowany jest przede wszystkim do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Co ciekawe, udział w nim jest możliwy także dla tych osób, które jeszcze nie wybudowały jeszcze domu, ale mają już wydane pozwolenie na budowę. Należy jednak pamiętać, iż wnioski w programie mogą składać jedynie osoby fizyczne, nie mogą tego zrobić firmy będące właścicielami nieruchomości. Zgodnie z założeniami programu obejmuje on prace takie jak modernizacja, wymiana czy też zakładanie instalacji CO, w szczególności zaś wymiana starych pieców na nowsze, spełniające surowe standardy. Ponadto można ubiegać się także o dofinansowanie w przypadku wymiany okien lub drzwi jak także docieplania budynków, co powoduje zmniejszenie wydatków na ogrzewanie i tym samym zmniejszoną emisję zanieczyszczeń. Program skierowany jest także dla tych osób, które zdecydują się na instalacje odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne oraz montaż wentylacji mechanicznej, w której wykorzystuje się odzysk ciepła.


Formy wsparcia w programie Czyste Powietrze
Program Czyste Powietrze zakłada dwie możliwości wsparcia - dotację oraz pożyczkę. Dotacja jest bezzwrotna, jej wysokość uzależniona jest przede wszystkim od dochodu na osobę w rodzinie. W przypadku rodzin o dochodzie nie przekraczającym 600 zł miesięcznie na osobę można otrzymać aż 90 procent wartości dotacji, zaś górny próg dochodu to więcej niż 1600 złotych na osobę w rodzinie, kiedy to maksymalna wysokość dotacji wynosi 30 procent. Trzeba jednak pamiętać, iż minimalne koszty inwestycji nie mogą być niższe niż 7 tysięcy złotych oraz wyższe niż 53 tysiące złotych. Brakującą kwotę, potrzebną do wykonania inwestycji można uzupełnić pożyczką uzyskaną w programie, która przyznawana jest na preferencyjnych zasadach na okres 15 lat.


Składanie wniosków w programie
Okres obowiązywania programu określony jest na lata 2018-2029, przy czym podpisywanie umów w programie może nastąpić do dnia 31 grudnia 2027, zaś zakończenie inwestycji najpóźniej do dnia 30 czerwca 2029 roku. Wniosku przyjmowane są od 19 września 2018 roku, należy je składać w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich rozpatrywanie ma odbywać się na bieżąco. Także we właściwych terytorialnie oddziałach Funduszu można uzyskać informacje dotyczące naboru wniosków jak również ich rozpatrywania. To jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju planowanych robót, dlatego też najlepiej po niezbędne informacje zgłaszać się do właściwych oddziałów Funduszu, przedstawiając swoją indywidualną sprawę.

Źródło: źródło zdjęcia flickr.com, Autor Scott
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)