Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

ZRE Gdańsk SA zmodernizuje Elektrownie Wodną Dębe

Dodano: 5 lat temu Czytane: 2695 Autor:
Redakcja poleca!

W dniu 31.07.2019 r., ZRE Gdańsk S.A. jako Generalny Wykonawca podpisało z PGE Energia Odnawialna SA umowę na modernizację „pod klucz” Elektrowni Wodnej Dębe, zlokalizowanej na rzece Narwi.

ZRE Gdańsk SA zmodernizuje Elektrownie Wodną Dębe
Wartość kontraktu wynosi 183.239.250 PLN brutto. Umowa realizowana będzie w latach 2019-2022.

Efektem prac modernizacyjnych ma być gruntowna modernizacja całej elektrowni, w tym czterech hydrozespołów Kaplana o średnicy 4,8 metra. W efekcie modernizacji, oczekiwane jest przedłużenie okresu eksploatacji o kolejne kilkadziesiąt lat, zastosowanie rozwiązań proekologicznych oraz wzrost produkcji energii elektrycznej o około 17% w porównaniu do stanu przed modernizacją.
 
Elektrownia Wodna Dębe zlokalizowana jest na 21,6 km rzeki Narwi, w pobliżu miejscowości Zegrze koło Warszawy. Elektrownia pracuje nieprzerwanie od momentu uruchomiona w 1963 roku. Obiekt jest wyposażony w cztery hydrozespoły z turbinami Kaplana o średnicy wirnika 4,8 m, pracujące z mocą 5 MW każdy, przy spadzie znamionowym wynoszącym 5,7 metra. Łączny przełyk instalowany elektrowni wynosi 428m3/s, łączna moc zainstalowana wynosi 20 MW.

W zakresie modernizacji przewidziana jest wymiana wszystkich turbin, generatorów, układów regulacji i wzbudzenia, sytemu automatyki, a także instalacji elektrycznej i odwodnienia wraz z elementami wyposażenia takimi jak: pompy, zawory oraz zasuwy. Zastosowywanie nowoczesnych materiałów i automatyzacja produkcji ma przyczynić się do bezawaryjnej pracy elektrowni i zwiększenia bezpieczeństwa pracy elektrowni na kolejne kilkadziesiąt lat.
 
Jednym z kluczowych celów modernizacji jest także zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, które minimalizują wpływ na środowisko naturalne poprzez eliminację ropopochodnych środków smarnych w bezpośrednim kontakcie z wodą. „Posiadamy bardzo duże doświadczenie w tzw. układach bezsmarowych, od wielu lat działamy na bardzo rygorystycznym pod kątem środowiskowym rynku szwedzkim gdzie tego typu rozwiązania są normą.” – przekonuje Główny Konstruktor ZRE Gdańsk S.A. dr inż. Piotr Zariczny. 

ZRE Gdańsk S.A. to polska firma istniejąca od 1933 roku, specjalizująca się w remontach i modernizacjach w energetyce wodnej i cieplnej. Firma działa zarówno w Polsce, jak również w Szwecji, Czarnogórze, Czechach i Wielkiej Brytanii. W ostatnich latach ZRE Gdańsk brało udział w modernizacjach największych elektrowni wodnych w Europie, w tym między innymi: EW Żarnowiec, EW Żydowo, EW Dychów, EW Solina, EW Porąbka-Żar, EW Włocławek, EW Dlouhne-Strane (Czechy), EW Piva (Czarnogóra).
Źródło: źródło zdjęcia głównego https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Elektrownia_Wodna_Debe_(fot._2).jpg, autor MGostek
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15