Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Na czym polega działanie paneli słonecznych i fotoogniw ?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 811 Autor:
Redakcja poleca!

Energetyka słoneczna jest gałęzią przemysłu, którego funkcjonowanie opiera się na wykorzystaniu energii promieniowania słonecznego, czyli stosowaniu energii odnawialnej.

Na czym polega działanie paneli słonecznych i fotoogniw ?
Z roku na rok na świecie rośnie znaczenie systemów fotowoltaicznych, obserwuje się wzrost inwestycji w tę nowoczesną technologię. Dzięki kolektorom słonecznym możemy pozyskać energię cieplną, którą później ogniwa fotowoltaiczne przekształcą na energię elektryczną nadającą się do zasilenia domowych urządzeń.

Pozyskiwanie energii możliwe jest dzięki tzw. zjawisku fotoelektrycznemu. Światło, promieniowanie elektromagnetyczne padając na ciało stałe wzbudza siłę elektromagnetyczną , które wywołuje przepływ prądu w obwodzie elektrycznym. Aby wykorzystać owy proces, stosuje się do tego celu złącza półprzewodnikowe, nazywane często fotoogniwami lub ogniwami fotowoltaicznymi. Urządzenia te dostarczają energię różnym elementom i znajdują zastosowanie np. w światłach drogowych, bojach sygnalizacyjnych czy kalkulatorach. Co ciekawe, działanie fotowoltaiki wykorzystuje się również w zaawansowanych systemach kosmicznych.

Do czego służą systemy fotowoltaiczne

Spadek cen instalacji spowodował, że coraz więcej osób decyduje się skorzystać z takiego rozwiązania. Niewielkie systemy fotowoltaiczne służą jako wsparcie do zasilenia nie tylko domów jednorodzinnych, ale także wielu budynków publicznych. Typowe ogniwo fotowoltaiczne składa się z krystalicznego krzemu. Dzięki temu pierwiastkowi można pozyskać stosunkowo wysoką sprawność podczas zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. W ogniwie znajdują się dwie warstwy półprzewodnika, typu „n” i typu „p”. Gdy obwód elektryczny ulega zamknięciu, na skutek oddziaływania promieniowania następuje przepływ prądu. Ogniwa łączy się razem, tworząc moduły nazywane panelami. W pojedynczym ogniwie moc wynosi niewiele ponad 0,5 V i 2 W mocy, dlatego połączenie ich jest konieczne by zwiększyć użyteczność. Panele fotowoltaiczne od suntrack.pl złożone są więc ze zlutowanych ogniw pokrytych powłoką antyrefleksyjną, która zapewnia korzystniejszą absorpcję promieniowania. Na wierzch umieszcza się ochronną szybę i oprawia w wykonane z aluminium ramy.

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Istnieje kilka rodzajów ogniw fotowoltaicznych. W zależności od budowy występują ogniwa polikrystaliczne, monokrystaliczne i ogniwa wykonane z krzemu amorficznego. Największe możliwości zapewniają ogniwa monokrystaliczne, o czarnej barwie. Znajdują zastosowania w miejscach, w których instalacja bywa utrudniona. Sprawność ogniwa to współczynnik zawiadamiający o tym, ile energii słonecznej udało się przekształcić na energię elektryczną. Przy dużej sprawności nie potrzeba dużej powierzchni, aby moduł mógł pobrać odpowiednią moc. Moc odnotowuje się w watach mocy szczytowej z indeksem p za jednostką wat (Wp) albo kilowat (kWp). Moc szczytowa jest wartością, które ogniwo osiąga podczas badań testowych, jednak w rzeczywistości, rzadko przyjmuje taki poziom. 

Więcej informacji możesz znaleźć na: http://systemy-fotowoltaika.pl/

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)