Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Jakie parametry inwerterów mają największe znaczenie przy ich wyborze?

Dodano: 5 lat temu Czytane: 5048 Autor:
Redakcja poleca!

Każda instalacja fotowoltaiczna i to niezależnie od tego czy ma ona małą czy też dużą moc, wyposażona jest w inwerter, który okazuje się być najważniejszym elementem całej konstrukcji.

Jakie parametry inwerterów mają największe znaczenie przy ich wyborze?
To właśnie falownik przetwarza prąd stały, który produkowany jest przez panele fotowoltaiczne na prąd przemienny. Bez niego niemożliwe byłoby wykorzystanie prądu powstałego w fotoogniwach, gdyż w gniazdach gospodarstw domowych płynie prąd przemienny o napięciu nominalnym. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów falowników, a wybór tego odpowiedniego jest niezwykle istotny i nie zawsze łatwy. Na co wobec tego zwrócić uwagę, wybierając inwertery?

Jakie parametry inwerterów mają największe znaczenie przy ich wyborze?

Obecnie mamy do dyspozycji wiele kategorii inwerterów – transformatorowe i beztransformatorowe, jednofazowe i trójfazowe oraz łańcuchowe i centralne. Wybór tego odpowiedniego uzależniony jest od wielkości posiadanej instalacji fotowoltaicznej i tego, w jaki sposób została ona skonfigurowana. Jeśli instalacja jest mała, to wystarczy inwerter o niewielkiej mocy 2-5kW. Kluczową kwestią przy jego wyborze jest sprawność urządzenia. Im jest ona wyższa, tym oczywiście inwerter lepiej pracuje z panelami fotowoltaicznymi. Obecnie można kupić inwertery o sprawności 92%, co pozwala na pozyskanie aż 98% energii z ogniw. Informacji na temat sprawności falownika należy szukać w karcie katalogowej pod nazwą EURO. W celu uzyskania jak najlepszego współczynnika sprawności falownika przy częściowym obciążeniu, konieczne jest dobranie urządzenia o mocy mniejszej niż moc szczytowa paneli fotowoltaicznych. Należy zatem zwrócić uwagę na wartość NOCT inwertera – najlepiej aby wynosiła ona 20-25%. Kolejną kwestią przy doborze odpowiedniego inwertera jest zwrócenie uwagi na ilość wejść MPP. Skór ten oznacza maksymalny punkt pracy. Im wejść MPP jest więcej, tym można precyzyjniej skonfigurować moduły. Każde powinno posiadać także coś takiego jak MPP Trader, odpowiedzialne za właściwe obciążenie całego systemu. Dzięki niemu produkowanie energii elektrycznej obywa się w najoptymalniejszych warunkach napięcia i natężenia. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie parametrów wybranego inwertera z projektantem swojej instalacji fotowoltaicznej.

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15