Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Uprawa miskanta olbrzymiego

Dodano: 6 lat temu Czytane: 5149 Autor:
Redakcja poleca!

Miskant olbrzymi jest wieloletnią trawą, która może osiągnąć od 2,5 metra wysokości nawet do 6 metrów.

Uprawa miskanta olbrzymiego
WYMAGANIA

Gatunek ten powstał ze skrzyżowania miskanta cukrowego oraz miskanta chińskiego i pochodzi z Azji. Roślina ta ma niewielkie wymagania dotyczące gleby, na której rośnie - poradzi sobie dobrze na glebach należących do 5 lub 6 klasy, a nawet na nieużytkach, jednak musimy pamiętać o tym, że na glebach bardziej zasobnych w składniki odżywcze osiągniemy znacznie lepsze efekty w uprawie rośliny. Najlepsze miejsca do zasadzenia miskanta olbrzymiego to piaszczysto-gliniaste gleby posiadające pH mieszczące się w przedziale od 5, 5 do 7, 5, a przy tym osłonięte od wiatru, ale nasłonecznione. Gatunek preferuje umiarkowaną wilgotność podłoża, natomiast słabiej rośnie na obszarach nadmiernie wilgotnych lub suchych, a przy tym dobrze znosi niskie temperatury, sięgające nawet do -20 stopni Celsjusza.

JAK UPRAWIAĆ MISKANTA

W przypadku uprawy wielkotowarowej - rozpoczynamy od jesiennego nawożenia organicznego oraz orki zimowej. Musimy wziąć także pod uwagę pH gleby - jeżeli jest ono niższe, niż preferowane przez roślinę (5, 5), to przed orką musimy zastosować również wapnowanie. Sadzonki powinny być rozmieszczone w ilości od 1 do 4 na metr kwadratowy. Odległość między roślinami wynosi wtedy 0, 5 lub 1 metr. Ogromnym plusem uprawy tej rośliny jest fakt, że nie wymaga ona dużych nakładów finansowych oraz pielęgnacyjnych, aby zdrowo rosła. Podczas pierwszego roku zaleca się odchwaszczanie mechaniczne, natomiast później występujące zachwaszczenie jest niewielkie i nie wpływa na dobrostan trawy. Zbiory miskanta olbrzymiego przeprowadza się zazwyczaj po 3 latach rośnięcia, wtedy właśnie daje on najwyższe plony.

ZASTOSOWANIE

Miskant olbrzymi znalazł zastosowanie w przemyśle energetycznym - może on posłużyć jako biomasa i dodatek do węgla brunatnego. Ponadto roślina wybierana jest często do uprawy w miejscach, gdzie gleba skażona jest zanieczyszczeniami, ponieważ pobiera on z niej metale ciężkie.
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot. David Wright)
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15