Dzisiaj jest: 17.4.2024, imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina

Jak działa biogazownia?

Dodano: 7 lat temu Czytane: 12102 Autor:
Redakcja poleca!

Biogazownie są coraz częściej spotykanymi, zwłaszcza na terenach rolniczych instalacjami.

Jak działa biogazownia?
Jest to idealny sposób na pozyskiwanie energii z odpadów różnego pochodzenia, między innymi roślinnych czy też odchodów zwierzęcych. Stosowanie biogazowni nie tylko daje możliwość uzyskania niezwykle taniej energii, ale także sprawia, że rozwiązuje się problem składowania odpadów, co w wielu gospodarstwach rolniczych stanowi spory problem. Działanie biogazowni można podzielić na kilka najważniejszych etapów.

Dostarczanie niezbędnych substratów oraz ich przechowywanie i przygotowanie
Odpady, które mają być wykorzystywane w bigazowni powinny być odpowiednio przechowywane. Niezbędne jest posiadanie odpowiedniego zbiornika na odpady, który powinien być przynajmniej dwukrotnie większy niż ilość produkowanych przez gospodarstwo odpadów w ciągu dnia. Ważne, aby był on szczelny dzięki czemu nieczystości czy też nieprzyjemny zapach płynący między innymi z odchodów zwierzęcych nie wydostaje się na zewnątrz. Odpowiednio dobrana ilość odpadów mieszana jest z roślinami energetycznymi zanim trafią do komory biogazowni. Bywa, że niektóre odpady muszą być poddane procesom wygrzewania, który trwa minimum godzinę, a temperatura niezbędna do przeprowadzenia tego procesu wynosi 700 stopni Celsjusza. Istotne jest, aby większe odpady przed wsadem do zbiornika zostały rozdrobnione. Jednolita masa bowiem znacznie szybciej i o wiele lepiej poddawana jest procesom fermentacji.

Wprowadzenie do komory fermentacyjnej
Wprowadzenie substratów do komory fermentacyjnej następuje po ich przygotowaniu. Zazwyczaj odpowiednio rozdrobnione i poddane innymi niezbędnym zabiegom trafiają do zbiornika wstępnego. Dość istotne jest wyliczenie odpowiedniej ilości wsadu, aby uzyskać pożądany efekt oraz aby zapewnić bezproblemową prace biogazowni. Ze zbiornika wstępnego przygotowany wsad trafia do komory fermentacyjnej przy pomocy pomp o odpowiedniej mocy.
 

Biogaz - uzyskanie
Ten etap jest chyba najistotniejszym etapem spośród wszystkich zachodzących w biogazowni. W procesie fermentacji powstaje biogaz, którego głównym składnikiem jest metan. W czasie procesu fermentacji niezbędne jest mieszanie znajdującego się w komorze fermentacji substratu oraz usuwanie jego przefermentowanej części. Służą do tego odpowiednio zamontowane w zbiorniku instalacje. Minimalizacja kosztów związanych z fermentacją biogazu możliwa jest między innymi dzięki zastosowaniu odpowiedniej termoizolacji zbiorników. Wówczas koszty związane z podgrzewaniem substratu są znacznie mniejsze. Do właściwego przebiegu fermentacji i tym samym wytworzenia odpowiedniej ilości biogazu niezbędna jest bowiem temperatura. Po zakończeniu procesu fermentacji biogaz trafia do specjalnie przeznaczonych zbiorników. Niektóre biogazownie budowane są tak, iż zbiornik fermentacyjny stanowi jednocześnie zbiornik na biogaz.
 
Zasada działania biogazowni - schemat
Rys.1 Uproszony shcemat działania biogazowni (By Renergon International AG (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Zagospodarowanie odpadów
W procesie fermentacji powstaje przefermentowany substrat, który zaliczany do odpadów, powinien być właściwie zagospodarowany. Zazwyczaj wykorzystywany jest jako nawóz, ale bardzo często także wykorzystywany w procesie przygotowania odpadów do procesu fermentacji. Najpierw jednak konieczne jest jego wychłodzenie, dlatego też trafia do odpowiedniego zbiornika. Jest on szczelnie przykryty, co nie tylko zapobiega przedostawaniu sie nieprzyjemnych zapachów do atmosfery, ale także sprawia, że w czasie chłodzenia można uzyskać dodatkową ilość biogazu, który gromadzi się nad warstwą odpadów pofermentacyjnych.

źródło zdjęcia głównego: flickr.com, Som Energia Cooperativa
Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15