Dzisiaj jest: 5.8.2020, imieniny: Emila, Karoliny, Kary

Podział ogniw fotowoltaicznych, moduły i instalacje

Dodano: 5 lat temu Czytane: 6791 Autor:

Słońce jest głównym źródłem energii dla naszej planety. Od setek lat ludzie wykorzystują energię pochodzącą z promieni słonecznych, poprzez odpowiednie umieszczenie okien, ścian i otworów,

Podział ogniw fotowoltaicznych, moduły i instalacje
W ten sposób energia słońca była magazynowana do ogrzewania pomieszczeń w nocy. Stosunkowo niedawno, zaczęto wykorzystywać Słońce do produkcji energii elektrycznej.

Energia która dociera do powierzchni Ziemi, aktualnie przekracza 10 000 razy obecne zapotrzebowanie ludzkości na energię. W obliczu wyczerpujących się zasobów tradycyjnych źródeł energii, energetyka słoneczna nabiera coraz większego znaczenia. Szczególnie, że jej pozyskiwanie nie wiąże się z wieloma efektami ubocznymi, szkodliwą emisją substancji, czy zmniejszania zasobów naturalnych. Wyznacznikiem promieniowania słonecznego pochodzącego ze słońca do ziemi jest stała słoneczna. Jest to wartość gęstości strumienia energii promieniowania słonecznego na powierzchni stratosfery i wynosi 1,4 kW/m2. Energie słoneczną można wykorzystać na wiele sposobów i jest to coraz bardziej doceniane odnawialne źródło energii.

1.Podział ogniw fotowoltaicznych:
– monokrystaliczne – całe ogniwo jest wykonane z  monolitycznego kryształu krzemu.  Zapewnia to bardzo dobrą strukturę wewnętrzną kryształu i  wysoką sprawność (do 22%). Cechuje je wysoka cena.
– polikrystaliczne – wykonane z krzemu, który wykrystalizował w małe kryształki i został pocięty. Mają kształt prostokąta i relatywnie wysoką sprawność (do 18%), a koszty ich produkcji są niższe.

2. Moduły i systemy fotowoltaiczne
Pojedyncze ogniwo osiąga moc ok. 1-2W. W celu uzyskania wyższych napięć lub prądów ogniwa łączy się szeregowo lub równolegle tworząc moduły fotowoltaika. Moc takich modułów (powierzchnia 1 m2) wyraża się w watach mocy szczytowej Wp, definiowanych jako moc dostarczana  w warunkach standardowych (przy promieniowaniu słonecznym 1000 W/m2 i temperaturze otoczenia 25°C), najczęściej kształtuje się pomiędzy 30 a 120 Wp.Połączenie kilku modułów stanowi panel fotowoltaiczny. Zobacz firmy zajmujące się sprzedażą paneli fotowoltaicznych.
Instalacja fotowoltaiczna - schemat
Rys. 1 Instalacja fotowoltaiczna - schemat

3.Instalacja fotowoltaiczna
 Instalacje fotowoltaiczne mają szeroki zakres zastosowań. Generalnie systemy te można podzielić na instalacje off-grid (brak połączenia z siecią zewnętrzną i gromadzenie energii w akumulatorach) oraz on-grid (niedobór lub nadmiar energii bilansuje się poprzez połączenie z siecią elektryczną). Systemy fotowoltaiczne występują jako systemy wolnostojące, systemy podłączone do sieci, systemy back-up i systemy hybrydowe.

 
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)