Dzisiaj jest: 2.2.2023, imieniny: Kornela, Marii, Mirosławy

Fotowoltaika dla firm — jakie korzyści z niej płyną?

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 41 Autor:
Redakcja poleca!

Odnawialne źródła energii stają się codziennością wśród polskich przedsiębiorców. W teorii każda instalacja fotowoltaiczna obniża koszty związane z funkcjonowaniem firmy.

Fotowoltaika dla firm — jakie korzyści z niej płyną?
Jednak uwzględnienie dodatkowych czynników np. poziomu autokonsumpcji, wielkości instalacji czy miejsca montażu mają wpływ na obowiązki przedsiębiorcy i jego zyski. Sprawdź, dlaczego Twoja firma może skorzystać z posiadania własnej instalacji PV!

Powód 1 – fotowoltaika dla firm obniża koszty energii

Celem każdej instalacji fotowoltaicznej jest zmniejszenie kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej. Przedsiębiorcy korzystają z niej najczęściej w momencie, gdy jest najdroższa, czyli od godzin porannych do wieczora. Jednocześnie to właśnie w tym momencie dnia fotowoltaika dla firm generuje największe zyski energetyczne. Oznacza to widoczne obniżenie kosztów związanych z zakupem energii ze względu na zwiększenie poziomu autokonsumpcji samodzielnie produkowanego prądu.

Powód 2 – niezależność energetyczna wobec rosnących cen prądu

Koszty zasilania firmy prądem elektrycznym stale rosną. Dlatego inwestycja w panele fotowoltaiczne jest niezmiennie opłacalna. Przedsiębiorca może wykorzystywać produkowaną przez panele PV energię na potrzeby zasilania zakładu, bez konieczności poboru od dostawcy zewnętrznego. Ma to spore znaczenie w kontekście poboru maksymalnego, który zawsze jest ustalany w umowie. Przekroczenie tego poziomu skutkuje karami, co jest szczególnie odczuwalne dla rozwijających się przedsiębiorstw lub tych, które chcą zmniejszyć moc maksymalną u dostawcy. Fotowoltaika dla firm zapewnia prąd elektryczny z zewnątrz, co widocznie zmniejsza rachunki.

Powód 3 – maksymalne korzyści dzięki magazynom energii

Większe zakłady pracy funkcjonujące całą dobę jedynie częściowo korzystają z energii pochodzącej z paneli fotowoltaicznych. Te nie generują prądu nocą, a także mają zmniejszoną produkcję podczas zimy. Dlatego bardzo korzystnym rozwiązaniem jest inwestycja w magazyny energii. Wspierana przez nie fotowoltaika dla firm może generować dodatkowe zyski.

Po pierwsze nadwyżki generowanej energii ładują akumulatory podłączone do sieci. Dzięki temu w nocy firma jest w stanie pokryć część swojego zapotrzebowania na energię właśnie z magazynów energii.

Po drugie w zimie akumulatory mogą ładować się nocą, gdy prąd od dystrybutora jest najtańszy. Urządzenia korzystają z niego w trakcie dnia, co przyczynia się do zmniejszenia rachunków za prąd.

Po trzecie magazyny energii niwelują peak shaving. To zjawisko polegające na zmniejszeniu poboru szczytowego, które w przypadku instalacji fotowoltaicznej jest wspierane przez zmagazynowany prąd w akumulatorach. Dzięki temu możliwe jest obniżenie maksymalnej mocy zamówionej.

Jak zmaksymalizować zyski z instalacji fotowoltaicznej dla firmy?

Kluczowe jest zoptymalizowanie instalacji PV pod kątem zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię elektryczną. Dobrym pomysłem jest konsultacja ze specjalistami w dziedzinie instalacji fotowoltaicznych np. firmą Energy On z Gdańska, która dodatkowo wykonuje audyt przedmontażowy. W ten sposób każdy przedsiębiorca może sprawdzić, jaki zysk zapewni mu fotowoltaika.

Źródło: OF
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)