Dzisiaj jest: 19.5.2022, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Kalkulator instalacji fotowoltaicznych – jak obliczyć moc i koszty?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 89 Autor:
Redakcja poleca!

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem. To przede wszystkim tani i ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej,

Kalkulator instalacji fotowoltaicznych – jak obliczyć moc i koszty?
a zapotrzebowanie na energię zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w firmach, jest coraz większe. Czy inwestycja w fotowoltaikę się opłaca? Jak obliczyć moc takiej instalacji? Jeżeli zastanawiasz się nad montażem paneli słonecznych, to warto skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów instalacji fotowoltaicznych.
 

Fotowoltaika – kalkulator mocy

W jaki sposób możesz obliczyć potrzebną moc instalacji? Istnieje bardzo prosty kalkulator mocy pv. Wystarczy zerknąć na rachunki, które płacisz za prąd. Oczywiście najlepiej przyjąć rozliczenie całoroczne i sprawdzić średnią wartość opłat za energię elektryczną. W zaokrągleniu przyjmuje się, że każde 50 zł wydane miesięcznie na prąd powinno przypadać na jeden kW mocy paneli fotowoltaicznych. Jeżeli więc płacisz za energię elektryczną średnio 350 zł na miesiąc, to potrzebujesz instalacji o mocy 7 kW. Oczywiście cena instalacji fotowoltaicznej uzależniona jest od wielu innych czynników – przede wszystkim od jakości poszczególnych elementów, wyboru odpowiednich paneli oraz montażu instalacji. Kalkulatory mogą wstępnie oszacować koszty i zwrot z inwestycji, jednak niektóre czynniki, które mają realny wpływ na kalkulację, odkrywane są dopiero w trakcie projektu, dlatego zawsze trzeba podchodzić do takich wyliczeń z pewną rezerwą. Wiele firm stosuje swoje własne obliczenia. Dobrym przykładem może tu być kalkulator pv FG Energy dotyczący zwrotu kosztów z fotowoltaiki.

Fotowoltaika – kalkulator kosztów

Wykorzystując kalkulator fotowoltaiki, powinieneś zdefiniować, czy jesteś zainteresowany zakupem instalacji fotowoltaicznej jako osoba fizyczna czy jako przedsiębiorca. Poza tym musisz podać, w jakim regionie planujesz inwestycję i jakie jest Twoje zużycie prądu. Najczęściej stosowanym i najprostszym rozwiązaniem jest podanie uśrednionej miesięcznej wartości zużycia energii. Ale niektóre kalkulatory mają możliwość podania ilości zużytych kW w innym przedziale czasowym. Należy też podać koszty, jakie poniosło się za energię w wybranym okresie. Dobry kalkulator paneli fotowoltaicznych umożliwi Ci również zaznaczenie przewidywanego wzrostu opłat za prąd. To bardzo ważny element, ponieważ ceny prądu mogą wzrosnąć o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, co w przypadku przejścia na własną produkcję energii zdecydowanie zwiększa rentowność inwestycji. 

Kalkulator systemów pv – co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Wykorzystując kalkulator fotowoltaiczny, można wziąć pod uwagę wysokość ulgi, jaka Ci przysługuje w przypadku montażu instalacji. Wsparcie finansowe wpływa na skrócenie czasu zwrotu inwestycji, warto więc zawsze zapoznać się z aktualnymi informacjami na temat programów i dotacji, z których możesz skorzystać, decydując się na instalację paneli słonecznych. Przy instalacji fotowoltaicznej może być to program Mój Prąd, ulga termomodernizacyjna czy dofinansowanie dla gospodarstw rolnych. Kalkulator fotowoltaiki powinien również wziąć pod uwagę źródło finansowania - czy finansujemy inwestycję ze środków własnych czy z pomocą kredytu.

Inne czynniki wpływające na kalkulator energii słonecznej

W internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomogą Ci odpowiedzieć na pytanie, czy instalacja fotowoltaiczna jest dla Ciebie i po jakim czasie możesz liczyć na zwrot kosztów takiej inwestycji. Ale na wycenę i efektywność instalacji fotowoltaicznej będzie miało wpływ wiele różnych czynników. Przede wszystkim decydujący będzie montaż paneli i to, jak możesz je zamontować ze względu na strony świata oraz jaki jest kąt nachylenia i rodzaj pokrycia dachu. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która może się zwrócić w ciągu kilku lat. Dzięki panelom słonecznym nie jesteś uzależniony od podwyżek prądu dostawcy energii i możesz liczyć na duże oszczędności. Najpierw musisz jednak zainwestować odpowiednie środki i dobrać wielkość instalacji do swoich potrzeb. 

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)