Dzisiaj jest: 19.5.2022, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Złączki pneumatyczne - niezbędne w każdym przemyśle

Dodano: miesiąc temu Czytane: 90 Autor:
Redakcja poleca!

Prowadząc firmę wielu przedsiębiorców szuka rozwiązań, dzięki którym zaoszczędzą. Tak naprawdę czasami drobne rzeczy mają duże znaczenie i właśnie na tych drobnych elementach można sporo zaoszczędzić.

Złączki pneumatyczne - niezbędne w każdym przemyśle
Doskonałym tego przykładem są złączki pneumatyczne, które tak naprawdę wykorzystuje się niemal w każdym przemyśle. Warto dowiedzieć się o nich więcej i poznać najpopularniejsze rodzaje.

Złączki pneumatyczne - najważniejsze informacje

Złącza pneumatyczne są niezbędną częścią każdej instalacji pneumatycznej. Często określane są mianem złączek wtykowych. Są tanie, a przy tym łatwe w użyciu i co ciekawe mogą być stosowane wielokrotnie. Dzięki temu, że służą do połączeń przewodów w instalacjach pneumatycznych wpływają na szczelność, a przez to zużycie sprężonego powietrza jest mniejsze.

Sposób ich działania jest także bardzo prosty, zaś montaż i demontaż można nawet wykonać ręcznie. Oczywiście trzeba pamiętać, że na tym ich zalety się nie kończą, bo choć są tanie, to jednak ich trwałość jest stosunkowo duża. Złączy pneumatycznych jest wiele, jednak wybierając je należy wziąć pod uwagę, w jakim środowisku pracy będą wykorzystywane, a także, na jaką siłę będą narażone. Poza posiadaniem kompresora i przewodów trzeba też posiadać idealnie dopasowane do instalacji złączki pneumatyczne. Przy wyborze złączki do powietrza warto zaciągnąć porady sprawdzonego dystrybutora na przykład firmy Pneumatig.

Mogą być one wykonane z różnych materiałów. Warto tutaj zauważyć, że każdy z nich ma zalety. Złączki pneumatyczne wykonane ze stali nierdzewnej cechuje duża odporność na zmienne warunki pracy. Są odporne na korodowanie i obciążenia mechaniczne. Sprawdzą się w przemyśle medycznym, stomatologicznym czy nawet farmaceutycznym. Także mianem trwałych i niezawodnych można określić złączki do pneumatyki wykonane z czystego mosiądzu. Jest on odporny nie tylko na korodowanie, ale i duże obciążenia mechaniczne. Medium sprężonego powietrza nie doprowadza w jego przypadku do powstania nieszczelności. Ciekawym wyborem są złączki pneumatyczne plastikowe, które można określić mianem funkcjonalnych. Są także bardzo tanie i jeszcze łatwiejsze w montażu. 

Złącza pneumatyczne - rodzaje, o których warto wiedzieć       

Złączki do przewodów pneumatycznych dostępne są w wielu rodzajach. Tutaj możemy wymienić złącze pneumatyczne auto, czyli inaczej złącze quick, a także złącze pneumatyczne kłowe, zaciskowe do przewodów CU, złącza choinki, złącze plastikowe, zawory kulowe, szybkozłączki pneumatyczne typu 21, 26, 27, listwy, opaski, złączki pneumatyczne gwintowe, złącza wtykowe pneumatyczne oraz redukcje. Największą popularnością cieszą się złącza pneumatyczne quick.Można je wykorzystać do bezpośredniego połączenia przewodów kalibrowanych, wykonanych z PA, PU, PE, PTFE. Oczywiście dostępne są także złącza, które nie mają żadnego uszczelnienia. Tutaj mamy na myśli przyłącze pneumatyczne skręcane, które sprawdza się w branżach, gdzie temperatura jest bardzo wysoka. Jeżeli szukacie mniejszych złączek, to dobrym wyborem są złączki do powietrza mosiężne. Wykorzystuje się jej w unitach dentystycznych, a także protetyce, a nawet w aerografach. Tutaj warto jeszcze wiedzieć, że nadają się one, gdy temperatura pracy wynosi od minus 20 do 100 stopni Celsjusza. Mianem niezawodnych można określić złącza kłowe.

Najczęściej złączka pneumatyczna tego rodzaju wykorzystywana jest w ogrodnictwie i budownictwie. Bez grzybkowa konstrukcja sprawia, iż można wykorzystywać ją tam, gdzie przepływ medium jest bardzo duży. Polecamy także złączki pneumatyczne z uszczelnieniem NBR, które wykorzystywane są w przemyśle chemicznym oraz samochodowym. Na pewno nie należy wybierać złączki do powietrza ze zwykłej stali. Wynika to z faktu, że bardzo szybko ulega korozji pod wpływem wilgoci, a przez to może tracić także szczelność. Jeżeli dojdzie do korodowania, to należy zdawać sobie sprawę, że dojdzie także do wypływu medium, jakim jest sprężone powietrze. 

Jak relatywnie obniżyć koszty pracy w przemyśle?

Obniżenie kosztów pracy może być łatwe i szybkie. Wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się sprężone powietrze i pneumatykę, zastosowanie mają złączki pneumatyczne. Są one tanie, a przy tym dzięki nim szczelność całej instalacji jest maksymalna. Oczywiście wiąże się to także z tym, że sprężone powietrze nie będzie wypływać.

Nie bez znaczenia jest fakt, że nieszczelna instalacja powoduje także przestoje w pracy. Dlatego też warto zainwestować w dobrej jakości złączki pneumatyczne, dobrane pod kątem pracy oraz jej specyfiki. Złączki pneumatyczne wtykowe mają szerokie spektrum zastosowania i pozwalają na szybkie połączenie węży z zaworami.     

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)