Dzisiaj jest: 19.5.2022, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Fotowoltaika - zacznij oszczędzać już dziś

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 503 Autor:
Redakcja poleca!

Stale drożejące opłaty za prąd, zmuszają nas do podejmowania kroków w stronę oszczędności.

Fotowoltaika - zacznij oszczędzać już dziś
Ekologiczne rozwiązania, takie jak wymiana żarówek na energooszczędne, czy wybieranie sprzętów z niższym poborem prądu, pomagają nieco obniżyć rachunki. Jednak by zacząć oszczędzać efektywnie, warto zainwestować w panele słoneczne. Energia ze słońca nie tylko wspiera ekologię, ale także domowy budżet.

Oszczędności płynące z natury

Coraz chętniej korzystamy z odnawialnych źródeł energii. Po pierwsze dlatego, że życie w duchu EKO staje się coraz bardziej konieczne, a po drugie szukamy rozwiązań, które odciążą nasze portfele. Choć sceptycy OZE sugerują, że koszty montażu instalacji fotowoltaicznej są zbyt wysokie, by mogły się zwrócić. Eksperci nie mają złudzeń, że już w pierwszym roku korzystania z paneli słonecznych, rachunki za prąd są znacznie niższe. Fotowoltaika to doskonale rozwiązanie, nie tylko dla rodzin mieszkających w domkach jednorodzinnych. Korzyści z własnej produkcji prądu, odczują także rolnicy, oraz właściciele firm. Panele słoneczne niewątpliwie podnoszą prestiż i wskazują, na ekologiczne rozwiązania, które są doceniane na rynku. Rolnicy, którzy montują w swoim gospodarstwie instalację fotowoltaiczną, dają gwarancję, że ich uprawy są naprawdę wytwarzane w zgodzie z naturą. Energia ze słońca, pozwala zaoszczędzić konkretne sumy, które można przeznaczyć na rozwój firmy, zamiast na rachunki za prąd.
 


 

Zielona energia

Produkcja energii ze słońca, rozpoczyna się gdy promienie słoneczne są wychwytywane przez panel. Wówczas w ogniwach krzemowych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Wtedy właśnie energia ze słońca jest przekształcana w prąd stały. Kolejnym etapem produkcji prądu jest przemienienie go w prąd zmienny, który trafia do naszych gniazdek. Panele PV działają nieustannie przez cały dzień. W nocy ze względu na brak promieni słonecznych, panele nie produkują prądu. Jednak nie oznacza to, że musimy po zmroku rezygnować z korzystania z urządzeń elektrycznych. Ważne, aby odpowiednio zarządzać energią.
 

Energetyczna równowaga

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, musimy dokładnie obliczyć nasze zapotrzebowanie energetyczne. By to zrobić, najlepiej skorzystać z usług doradcy z firmy fotowoltaicznej. Na podstawie naszych rocznych faktur z elektrowni oraz danych dotyczących powierzchni, na której mają być zamontowane panele, zaprojektuje on idealnie dopasowaną do naszych potrzeb instalację. Chcąc wcześniej oszacować koszt inwestycji, możemy skorzystać z internetowych kalkulatorów. Ilość i moc paneli składa się na wysokość ich ceny. Dobrze zaprojektowana instalacja zwraca się mniej więcej po 7/8 latach. Warto także skorzystać z programów dofinansowujących takich jak „Mój prąd”, wówczas możemy otrzymać nawet do 5000 zł. Istotną kwestią przy montażu paneli słonecznych, jest magazynowanie energii. Latem panele produkują więcej energii niż w okresie zimowym. By móc swobodnie korzystać z urządzeń elektrycznych przez cały rok, najlepiej podpisać odpowiednią umowę z naszą elektrownią. W ten sposób jeżeli zimą będziemy musieli skorzystać z usług dostawcy, nie zostaniemy obciążeni dużymi rachunkami. Bowiem latem oddamy do elektrowni naszą nadwyżkę prądu z paneli słonecznych. Innym rozwiązaniem jest montaż specjalnego akumulatora, w którym będziemy gromadzić energię. Jednak trzeba liczyć się dodatkowymi kosztami związanymi z zakupem i montażem akumulatora.
 

Panele słoneczne pozwalają nam usamodzielnić się energetycznie. Własna produkcja prądu, daje korzyści w postaci znacznie niższych rachunków za prąd, ale także zdrowszego środowiska.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)