Dzisiaj jest: 4.12.2021, imieniny: Barbary, Hieronima, Krystiana

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne? Ekspert Radzi

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 209 Autor:
Redakcja poleca!

W jaki sposób obniżyć znacząco rachunki za energię elektryczną? Warto zdecydować się na montaż systemów fotowoltaicznych, dzięki którym można pozyskiwać prąd w sposób naturalny.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne? Ekspert Radzi
Panele pobierają energię słoneczną, przekazują ją do inwertera, gdzie zamieniana jest ona w prąd zmienny, płynący później w gniazdkach. Nie da się ukryć, że jest to gwarancja niezależności od rosnących kosztów energii. Zanim jednak zdecydujesz się zamontować system fotowoltaiczny, dowiedz się nieco więcej na temat samych ogniw oraz sprawdź, gdzie warto je kupić!

Ogniwo fotowoltaiczne - co to jest?

Ogniwa fotowoltaiczne są zbudowane z płytki krzemowej. Na górze sprzętu umieszczone są elektrody zbierające, ujemne, a na dole elektrody przenoszące, dodatnie. Pomiędzy dwiema warstwami krzemu dodatnią i ujemną umieszczone jest półprzewodnikowe złącze p-n. Ogniwa krzemowe mają bardzo często zróżnicowaną wielkość. Można zakupić je w wymiarach od 4 x 4cm do 15 x 15cm. Moc takiego ogniwa zależy oczywiście od jego wielkości, im większe jest to ogniwo, tym może wygenerować więcej prądu. Łączy się je zazwyczaj równolegle i szeregowo w tak zwane panele fotowoltaiczne. Nie da się ukryć, że ogniwa wpływają bezpośrednio na moc panelu fotowoltaicznego.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

W ogniwach fotowoltaicznych zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. Polega na przenoszeniu elektronów przez fotony na wyższe poziomy energetyczne, które wywołują siłę elektromotoryczną. Nasłonecznienie traktuje się jako strumień fotonów, które niosą energię. One zderzają się z elektronami, przekazują im tę energię i dochodzi do zjawiska fotoelektrycznego, wewnętrznego. Energia fotonu pochłaniana jest przez elektron, a następnie on przenosi się do pasma przewodnictwa i zmienia właściwości elektryczne materiału.

Dzięki wytworzeniu się reakcji fizycznej wywołanej przez światło słoneczne powstaje prąd stały. Jak wiadomo, jest on przekształcony w inwerterze w prąd zmienny, który jest w stanie płynąć w gniazdkach.

Rodzaje ogniw

Można wyróżnić ogniwa krzemowe, które są najbardziej popularne. Są to tak zwane fotoogniwa pierwszej generacji, charakteryzują się one najwyższą żywotnością i osiągają dużą sprawność. Następnie można zakupić też ogniwa drugiej generacji, zbudowane są między innymi ze złącza p-n, ale nie z krzemu krystalicznego. Mogą być zbudowane z tellurku, kadmu, mieszaniny miedzi, selenu lub krzemu amorficznego. Kolejnym rodzajem ogniwa jest fotoogniwo trzeciej generacji. Do tej kategorii należą między innymi koncentratory PV oraz wysokosprawne wielozłączowe struktury półprzewodnikowe. Niestety, ogniwa 3 generacji charakteryzuje się krótkim czasem pracy i niską sprawnością. Dlatego obecnie nie wykorzystuje się ich na masową skalę,

Gdzie kupić polecane ogniwa fotowoltaiczne?

Jeśli szukasz polecanych ogniw fotowoltaicznych, zajrzyj do sklepu Starbudshop, tam znajdziesz w atrakcyjnych cenach różnorodne ogniwa, z których możesz utworzyć panele fotowoltaiczne. W asortymencie znajduje się kilka rodzajów produktów, dzięki temu z pewnością wybierzesz najbardziej odpowiedni dla swoich potrzeb sprzęt.

Praca ogniwa fotowoltaicznego polega przede wszystkim na pobieraniu energii słonecznej i produkcji prądu stałego, a następnie przekazywaniu go do inwertera. Ogniwa zbudowane są z płytki krzemowej, łączą się w panele fotowoltaiczne. Moc ogniwa zależy od jego wielkości. Jeśli szukasz polecanych ogniw, by zbudować panele fotowoltaiczne, warto zajrzeć na stronę sklepu Starbudshop, tam z pewnością znajdziesz polecane produkty.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)