Dzisiaj jest: 10.8.2022, imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Powietrzna lub gruntowa pompa ciepła – tanie ogrzewanie na lata

Dodano: rok temu Czytane: 444 Autor:
Redakcja poleca!

Ogrzewanie domu jednorodzinnego to jeden z najwyższych comiesięcznych kosztów dla właściciela i mieszkańców.

Powietrzna lub gruntowa pompa ciepła – tanie ogrzewanie na lata
Do opłat trzeba będzie doliczyć jeszcze wydatki na zaopatrzenie kuchni i łazienki w ciepłą, bieżącą wodę. W zależności od rodzaju instalacji miesięczne koszty ogrzewania mogą się znacząco różnić. W przypadku domów, które ogrzewa powietrzna lub gruntowa pompa ciepła – jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań typu OZE, koszty eksploatacji będą zdecydowanie niższe niż w przypadku gospodarstw domowych, w których znajdują się tradycyjne piece węglowe.

Powietrzna, wodna czy gruntowa pompa ciepła?

Zadaniem pompy ciepła jest pobranie energii cieplnej z otoczenia (czyli tzw. dolnego źródła) i wykorzystanie jej do ogrzania powietrza i wody w domu (a więc przeniesienie ciepła do górnego źródła). W zależności od rodzaju dolnego źródła potrzebna będzie instalacja pompy typu ziemia – woda, powietrze – woda, bądź woda – woda. Koszt pompy ciepła będzie wprost uzależniony od rodzaju dolnego źródła, podobnie jak opłacalność całej inwestycji.

Z uwagi na specyfikę wód podziemnych i ich składu w Polsce zazwyczaj odradza się instalację systemów woda – woda. Jest to bowiem związane z bardzo wysokimi kosztami przystosowania systemu do odprowadzania ciepła i niestabilnością poziomu wód i ich zawartości. Znacznie lepszym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych okazuje się gruntowa pompa ciepła bądź pompa ciepła powietrze - woda.

Gruntowa pompa ciepła – wykorzystaj zasoby ziemi!

Zasoby ciepła, które zawarte są w ziemi, są przeogromne, dlaczego więc z nich nie skorzystać? Jeśli tylko dysponujesz działką o sporej powierzchni, gruntowa pompa ciepła może okazać się najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Dobrze rozplanowana i przeprowadzona instalacja to znacznie niższe koszty ogrzewania niż przy użyciu tradycyjnych rozwiązań. Działająca w oparciu o nie pompa ziemia – woda to udany sposób na tanie ogrzewanie domu nawet przez kilkadziesiąt lat.

Jedną z większych zalet systemu gruntowego jest fakt, iż wydajność pompy ciepła nie jest zależna od zmieniających się czynników zewnętrznych, a więc warunków atmosferycznych czy aktualnej temperatury. Wystarczy właściwie dopasowana do zapotrzebowania domu na ciepło moc urządzenia oraz prawidłowo zwymiarowany kolektor gruntowy poziomy bądź sondy ziemne umieszczane w pionowych odwiertach.

Wygodna i tania pompa ciepła powietrze – woda

Pompa ciepła czerpiąca energię cieplną z powietrza to zdecydowanie najtańsza, a zatem i najpopularniejsza opcja ogrzewania domu. Powietrze, ogólnie dostępne, nie wymaga skomplikowanych zabiegów i instalacji, dużych powierzchni działek, podziemnych kolektorów, studni czy wymagających pozwoleń głębokich odwiertów. Przy okazji pompa ciepła powietrze – woda to urządzenie niewielkie, niemal bezobsługowe i bezproblemowe z montażu.

Pompa powietrzna mogłaby z powodzeniem zasłużyć na miano rozwiązania idealnego, gdyby nie jedna drobna wada tego rozwiązania. Podczas gdy temperatury powietrza spadają poniżej 15 - 20 stopni Celsjusza, znacząco spada również wydajność pompy ciepła. Wówczas do tej wsparcia potrzeba grzałek elektrycznych. Jednak z uwagi na coraz rzadsze w naszym kraju występowanie tak niskich temperatur nie stanowi to większego problemu. Jeśli dysponujemy wentylacją mechaniczną lub rekuperacją, wykorzystamy ciepło z powietrza wyrzutowego.

Jaki jest koszt pompy ciepła dla domu jednorodzinnego?

Koszt pompy ciepła nie będzie łatwy do oszacowania, jeśli nie znamy dokładnych parametrów inwestycji, typu urządzenia i wymaganej mocy. Tutaj zdecydowanie przyda się pomoc specjalisty, który precyzyjnie określi najlepszy rodzaj pompy ciepła dla danej nieruchomości. Pod uwagę należy wziąć wielkość budynku, sposób ocieplenia, szczelność stolarki, rozpiętość działki, geolokalizację, w tym stan gleby, wód powierzchniowych, możliwości przeprowadzenia odwiertów.

Cena samego urządzenia zdecydowanie nie należy do najniższych, jednak poniesione nakłady stosunkowo szybko zwrócą się dzięki niskim kosztom eksploatacji. By inwestycja okazała się opłacalna, pompa powinna być optymalnie dopasowana do warunków inwestycji. Świetnym rozwiązaniem okazuje się połączenie tego typu ogrzewania z innymi ekonomicznymi rozwiązaniami OZE, jak fotowoltaika czy rekuperacja.

Wydajność pompy ciepła, czyli czego się spodziewać?

Wydajność pompy ciepła ucieszy miłośników taniego i czystego ciepła, czyli w praktyce większość nowoczesnych inwestorów. Współczynnik wydajności urządzenia (COP) – czyli stosunek ciepła dostarczanego przez pompę do budynku do ilości energii elektrycznej zużywanej przez nią - z łatwością osiąga 300 albo nawet 400%. Pompa ciepła wykorzystując 1 kWh energii elektrycznej jest w stanie dostarczyć do budynku od 3 do ponad 4 kWh ciepła.

Wartość współczynnika wydajności pompy ciepła jest wprost zależna ilości pracy, jaką urządzenie wykona na przepompowanie ciepła, a więc od różnicy temperatur między dolnym źródłem a instalacją grzewczą. Dlatego tak istotny będzie dobór właściwej pompy, który powinien zostać poprzedzony dokładnym wywiadem przeprowadzonym przez kompetentnych fachowców. Pomogą oni dopasować optymalne rozwiązanie i do minimum ograniczyć wydatki na ogrzewanie każdego nowoczesnego domu. Bogaty wybór pomp i urządzeń grzewczych oraz specjalistyczne doradztwo znajdziesz na Nowoczesne Grzanie.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)