Dzisiaj jest: 19.6.2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Ochrona środowiska, czyli studia przyszłości

Dodano: miesiąc temu Czytane: 254 Autor:
Redakcja poleca!

Troska o Ziemię i świadome zarządzanie jej zasobami to jedne z ważniejszych zagadnień XXI w. Z tego względu konieczne jest kształcenie świadomej kardy specjalistów.

Ochrona środowiska, czyli studia przyszłości

Gdzie ich znaleźć? Na kierunku Ochrona Środowiska.
 

Dlatego to takie ważne?

Eksploatacja paliw kopalnianych, odnawialne źródła energii, ocieplenie klimatu czy ciążące nad naszą planetą widmo katastrofy klimatycznej, to tylko niektóre z problemów, z jakimi obecnie muszą się mierzyć ekolodzy, liczne organizacje społeczne, a także rządy większości krajów europejskich. Wprowadzanie coraz to nowych rozwiązań, mających na celu poprawę jakości powietrza, zwiększenie wód gruntowych czy ograniczenie zużycia energii to możliwe jest dzięki licznym badaniom i przemyślanym programom. Aby jednak skutecznie przeciwdziałać nadmiernej eksploatacji środowiska i świadomie korzystać z dóbr, które nam daje, konieczne jest  wykształcenie specjalistów w tym kierunku. Takie właśnie zadanie stoi przed uczelniami realizującymi ochronę środowiska.

Gdzie można studiować ochronę środowiska?

Jedną z takich uczelni jest znajdująca się w Warszawie Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania. Ochronę środowiska można tam studiować zarówno na studiach I, jak i II stopnia w trybie stacjonarnym lub zaocznym. Absolwenci otrzymują analogicznie tytuł licencjata lub magistra oraz inżyniera. Uczelnia stawia na pełne, kompleksowe nauczanie, dzięki czemu doskonale przygotowuje do późniejszej pracy w zawodzie. W toku nauki realizowane są zajęcia teoretyczne oraz praktyczne. Każde z nich odbywa się pod okiem najlepszych specjalistów. Zobacz: https://wseiz.pl/uczelnia/wydzial-inzynierii-i-zarzadzania/ochrona-srodowiska-i-stopnia/

Jak wyglądają studia?

Ze względu na specyfikę kierunku oraz dużą ilość zagadnień z zakresu biologii, chemii czy matematyki, polecany jest on osobom posiadającym zdolności analityczne i ścisły umysł. Raczej nie sprawdzi się on w przypadku humanistów. Należy sobie również zdawać sprawę, że podczas nauki odbywa się wiele zajęć praktycznych, w terenie. Studenci decydujący się na podjęcie tego typu studiów muszą się liczyć z dużą ilością nauki, ważne jest więc samozaparcie i systematyczność. W zamian otrzymują jednak solidną, uporządkowaną wiedzę oraz perspektywy ciekawej pracy zawodowej.

Na kierunku ochrona środowiska realizowane są m.in. takie zagadnienia jak:

 • zarządzanie środowiskiem;
 • kształtowanie krajobrazu;
 • zarządzanie odnawialnymi źródłami energii;
 • ochrona przyrody oraz krajobrazu;
 • ochrona wód i hydrobiologia oraz oczyszczanie wód i ścieków;
 • ochrona środowiska lądowego;
 • ochrona powietrza;
 • czy utylizacja odpadów

Studenci studiów I stopnia mają do wyboru trzy specjalizacje:

 • ochrona biosfery;
 • odnawialne źródła energii, gospodarka wodna i odpadowa;
 • oraz efektywność energetyczna

Przyszła kariera

Ochrona środowiska jest jednym z przyszłościowych kierunków. Oznacza to, że specjaliści w tej dziedzinie są bardzo potrzebni zarówno w Polsce jak i za granicą, a ich rola z pewnością nie zmniejszy się w ciągu najbliższej dekady. Wręcz przeciwnie – działania w zakresie ochrony środowiska stają się coraz potrzebniejsze. Sprawia to, że absolwenci tego kierunku mogą liczyć na stabilne zatrudnienie oraz dobre warunki finansowe. Praca czeka na nich m.in. w przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej, zakładach przemysłowych, wielu placówkach ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej, placówkach służby zdrowia, administracji szczebla samorządowego i rządowego, a nawet leśnictwie i rolnictwie. Duże możliwości daje również zróżnicowany charakter pracy – od biurowej, po terenową.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)