Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dom energooszczędny - dlaczego warto w nim zamieszkać?

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 341 Autor:
Redakcja poleca!

Decyzja o budowie lub kupnie domu to najczęściej decyzja na... całe życie. Z licznych badań wynika, że zdecydowanie częściej sprzedajemy i zmieniamy mieszkania, niż domy.

Dom energooszczędny - dlaczego warto w nim zamieszkać?
Te drugie, wraz z działką, na której stoją, traktujemy jak swoje miejsce na ziemi. Między innym dlatego, inwestując w dom, myślimy nie tylko o tym, co tu i teraz, ale szukamy rozwiązań skrojonych na miarę naszych oczekiwań i optymalnie dopasowanych do naszych potrzeb, które sprawdzą się również w przyszłości. Nowoczesne domy energooszczędne cieszą się rosnącą popularnością. Wybierają je ludzie słusznie przekonani, że ekonomia i ekologia zawsze idą w parze, a inwestycja w budynek energooszczędny to inwestycja, która po prostu się opłaca. Co kryje się po pojęciem dom energooszczędny i dlaczego warto w nim zamieszkać?

Decyzja o budowie lub kupnie domu to najczęściej decyzja na... całe życie. Z licznych badań wynika, że zdecydowanie częściej sprzedajemy i zmieniamy mieszkania, niż domy. Te drugie, wraz z działką, na której stoją, traktujemy jak swoje miejsce na ziemi. Między innym dlatego, inwestując w dom, myślimy nie tylko o tym, co tu i teraz, ale szukamy rozwiązań skrojonych na miarę naszych oczekiwań i optymalnie dopasowanych do naszych potrzeb, które sprawdzą się również w przyszłości. Nowoczesne domy energooszczędne cieszą się rosnącą popularnością. Wybierają je ludzie słusznie przekonani, że ekonomia i ekologia zawsze idą w parze, a inwestycja w budynek energooszczędny to inwestycja, która po prostu się opłaca. Co kryje się po pojęciem dom energooszczędny i dlaczego warto w nim zamieszkać?

Budynek energooszczędny - co to w ogóle oznacza? 

Budynki energooszczędne to nowoczesne bryły, które powstają z zastosowaniem najwyższej jakości materiałów. Celem architekta i inwestora jest w tym przypadku stworzenie domu, w którym straty energii będą ograniczone do minimum. Chodzi tutaj przede wszystkim o rozwiązania dotyczące ogrzewania, których koszty w przypadku starszych domów mogą stanowić nawet 60-70% wszystkich wydatków / rachunków za utrzymanie budynku. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ciepło w skali roku dla domu energooszczędnego, powinno wynosić mniej niż 70 kWh/m2. 

Zobacz inwestycję dewelopera - domy energooszczędne na warszawskim Wawrze: https://hdkinvest.pl/osiedle-rozmarynu/


Dom energooszczędny - wymagania i parametry

Domy energooszczędne muszą spełniać określone wymagania i posiadać odpowiednie parametry. Oto najważniejsze cechy budynków, które są nie tylko przyjazne dla ich mieszkańców, ale również korzystne dla środowiska naturalnego: 

  • optymalny projekt budynku - kompaktowa i prosta bryła, ograniczająca powstawanie mostków termicznych (miejsca, przez które następuje utrata ciepła) oraz umożliwiająca maksymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej;
  • ochrona mostków termicznych - zastosowanie najwyższej jakości materiałów i komponentów do ochrony mostków termicznych, znajdujących się w przede wszystkim w: ościeżnicach okien i drzwi, w nadprożach, na styku płyt / stropów i podłóg;
  • odpowiednie wykończenie dachu i ścian oraz piwnicy - źle zaizolowane i wykonane z nieodpowiednich materiałów dachy i ściany oraz piwnice mogą być odpowiedzialne za utratę odpowiednio: 25-30% (dach), 30% (ściany) i 10-15% (piwnica) ciepła; 
  • wykorzystanie naturalnej energii słonecznej - najkorzystniejszym rozwiązaniem jest takie zaplanowanie i usytuowanie domu, które gwarantuje, że promienie słoneczne będą przez jak najdłuższy czas padać na jak największa powierzchnię bryły budynku; większość okien (w tym duże okna tarasowe) powinny być w miarę możliwości skierowane na południe;
  • zadbanie o wydajną, efektywną i energooszczędną wentylację, najlepiej z rekuperacją (odzyskiwaniem ciepła) - kontrolowanie przepływów powietrza przez budynek i system odzyskiwania ciepła pozwalają skutecznie obniżać jego marnowanie.

Zobacz też inne wymagania stawiane domom energooszczędnym: https://hdkinvest.pl/wymagania-domy-energooszczedne/

Odpowiednio zaprojektowane, optymalnie usytuowane i wykończone domy energooszczędne mogą w praktyce zużywać nawet o około 30% energii do ogrzewania mniej niż inne, typowe domy, wzniesione tradycyjnymi metodami. Te wartości mogą być jeszcze wyższe, gdy zdecydujemy się na budowę bliźniaka lub domu w zabudowie szeregowej - wspólne ściany to również spora oszczędność energetyczna i ekonomiczna! Mówiąc o nowoczesnych domach energooszczędnych nie można pominąć istotnych kwestii związanych m.in. z sposobem pozyskiwania energii elektrycznej. Coraz częściej za standardowe rozwiązanie uznaje się instalację fotowoltaiczną.
 


 

Domy energooszczędne na warszawskim Wawrze

Szukając przykładu domów energooszczędnych, charakteryzujących się doskonałymi parametrami użytkowymi, funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, zaprojektowanymi zgodnie z najnowocześniejszymi trendami i spełniającymi oczekiwania nawet najbardziej wymagających inwestorów - trafiliśmy na Wawer. To w tej podwarszawskiej dzielnicy powstaje piękne Osiedle Rozmaryn, w ramach którego deweloper HDK Invest przewidział budowę 25 domów / bliźniaków o powierzchni od 154 do 220 m2. 

Tym, co wyróżnia tę inwestycję na tle wielu innych, jest nie tylko rewelacyjna lokalizacja (spokojna, zielona okolica, blisko Lasu Miedzeszyńskiego i Mazowieckiego Parku Krajobrazowego  z bezproblemowym dojazdem do centrum Warszawy), ale właśnie... energooszczędność budynków. Segmenty Wawer to nowe domy energooszczędne, w których zastosowano m.in. podwyższoną izolację termiczną i trzyszybowe okna, które pozwalają skutecznie zmniejszać utratę ciepła w budynkach. Ponadto bliźniaki posiadają wewnętrzną instalację pod fotowoltaikę oraz instalację klimatyzacji gotową do podłączenia urządzeń.

Źródło: zdjęć pixabay.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)