Dzisiaj jest: 19.5.2022, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Jakie uprawnienia potrzebne są do instalacji fotowoltaiki?

Dodano: rok temu Czytane: 5831 Autor:
Redakcja poleca!

Instalacja fotowoltaiki wydawać się może dość prostym zadaniem, ale w praktyce jednak jest już znacznie trudniej. Dlaczego?

Jakie uprawnienia potrzebne są do instalacji fotowoltaiki?
Ponieważ systemy fotowoltaiczne wytwarzają prąd, który ma duże napięcie oraz moc. Niewłaściwie wykonanie takiej instalacji może prowadzić do pożaru czy zwarcia, dlatego taka praca przeznaczona jest tylko dla osób o odpowiednich kwalifikacjach. Jakie uprawnienia potrzebne są do tego typu pracy? Przeczytaj poniższy artykuł.

Montaż paneli fotowoltaicznych - jakie uprawnienia?

W związku z tym, że instalacja fotowoltaiczna służy do wytwarzania prądu osoba, która chce ją zamontować musi posiadać uprawnienia SEP czyli Stowarzyszenia Elektryków Polskich typu D oraz E.

  • D to dozór,
  • E to eksploatacja.

Przyszły montażysta powinien zapisać się na kurs SEP oraz zdać egzamin państwowy z wynikiem pozytywnym. Takie kwalifikacje to warunek konieczny w przypadku opisywanej pracy.

Kwalifikacje instalatora fotowoltaiki mogą być weryfikowane podczas odbioru instalacji przez zakład energetyczny.

Takie uprawnienia może zdobyć osoba, która ukończyła 18 lat. Pamiętać trzeba, że ważne są one tylko przez 5 lat, a więc po upływie tego czasu należy je ponowić.

Jakie jeszcze uprawnienia potrzebuje montażysta instalacji fotowoltaicznej?

Wymienione wyżej uprawnienia SEP 1kV to jak już zostało wspomniane konieczność jeśli chce się wykonywać jakąkolwiek prace związaną z elektrycznością. Jednak to nie są jedyne kwalifikacje jakie musi posiadać montażysta. Zdecydowanie należy zaopatrzyć się w takie uprawnienia, które:

  1. dotyczą pracy na wysokości - są one niezbędne! Montaż paneli fotowoltaicznych przeprowadzany jest najczęściej na dachach budynków. W takim przypadku koniecznie trzeba zastosować odpowiednie środki ochrony oraz przestrzegać inne wymogi BHP.
  2. certyfikat przyznawany przez Urząd Dozoru Technicznego - choć nie jest on konieczny to jego posiadanie świadczy o wysokich kwalifikacjach.

Co ważne branża fotowoltaiczna nieustannie się rozwija wprowadzając nowe technologię, więc wymaga ona uczęszczania na szkolenia, które zaznajomią pracownika z mechaniką działania nowych wdrożeń.

Projektowanie systemów fotowoltaicznych

Projektant systemów fotowoltaicznych musisz uzyskać uprawnienia budowlane, które pozwolą mu projektować instalacje w zakresie sieci, instalacji oraz urządzeń elektroenergetycznych i elektrycznych albo certyfikat projektowania systemów PV, który wystawia Urząd Dozoru Technicznego.

Jeśli projekt nie zostanie wykonany przez uprawnionego specjalistę, a montaż instalacji fotowoltaicznej nie przeprowadzi osoba z kwalifikacjami SEP E i D taki system na pewno nie zostanie przyłączony do sieci energetycznej.

Czytaj więcej na https://uprawnienia-g1.pl

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)