Dzisiaj jest: 30.10.2020, imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana

Dofinansowanie do fotowoltaiki - program Mój Prąd

Dodano: miesiąc temu Czytane: 144 Autor:
Redakcja poleca!

Tworzenie przydomowych instalacji fotowoltaicznych staje się coraz popularniejsze zarówno pośród prywatnych użytkowników i rolników, jak i przedsiębiorców.

Dofinansowanie do fotowoltaiki - program Mój Prąd
Choć jest to stosunkowo kosztowna inwestycja, to zwrot środków następuje w przeciągu nawet 5-6 lat - każdy kolejny dzień to czysty zysk dla właściciela paneli fotowoltaicznych. Na wzrost popularności takich działań z pewnością mają wpływ oferowane przez rząd dotacje do fotowoltaiki i dofinansowania na panele słoneczne, dzięki czemu koszt przedsięwzięcia znacząco się zmniejsza i zwraca jeszcze szybciej. Jedną z najciekawszych propozycji stanowi program Mój Prąd, którego szczegóły przybliżymy w poniższym artykule.

Czy warto skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki?

Podstawowym pytaniem, które zadaje sobie każda osoba planująca instalację paneli solarnych przy pomocy programu rządowego jest opłacalność takich działań. Wielu z nas bowiem obawia się stosu dokumentów, długich i męczących wizyt w urzędzie oraz niezapowiedzianych kontroli bezpośrednio po zakończeniu instalacji. Okazuje się jednak, że sporo obaw tworzy się zupełnie na wyrost - stosunkowo niewielka ilość formalności, procedowanie wniosku drogą elektroniczną oraz szybkość rozpatrywania podania mile zaskakuje ubiegających się o środki. Czas poświęcony na wypełnienie formularza jest zdecydowanie warty końcowego efektu, czyli uzyskania nawet do 5000 złotych oraz odliczenie pozostałych kosztów na podstawie ulgi termomodernizacyjnej. Odpowiedź na pytanie "czy warto skorzystać z dofinansowania" jest jedna: jak najbardziej! Należy jednak pamiętać, że pula środków jest ograniczona, więc nie warto odwlekać tej decyzji w czasie.
 

Mój Prąd - na czym polega rządowy program fotowoltaika dofinansowania?

Cytując stronę ministerstwa, "Mój Prąd" stanowi unikatowy na dotychczasową skalę w Polsce instrument dedykowany rozwojowi energetyki prosumenckiej, a dokładniej rozwojowi segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych. Innymi słowy: program polega na tym, że gospodarstwa domowe mogą złożyć wniosek, który pomoże sfinansować zakup paneli FV. Celem takiego działania jest przede wszystkim zwiększenie pozyskiwania energii elektrycznej w sposób ekologiczny, a co za tym idzie - ochrona planety przed nadmierną eksploatacją nieodnawialnych zasobów.

Obecnie program rządowy ma swoją drugą edycję, która została uruchomiona od 13 stycznia 2020 i potrwa do 18 grudnia bieżącego roku lub do wyczerpania puli środków. Pierwsza odsłona programu zakończyła się sukcesem, a popularność dofinansowania mile zaskoczyła samego organizatora - NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Zasady pozostały niezmienne: zainteresowana osoba fizyczna kupuje i montuje instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kilowatów, przy czym koszty ponoszone są po 23 lipca 2019. Po dokonaniu tej inwestycji zgłaszasz się do dystrybutora energii celem podpisania umowy o przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej. W międzyczasie zakład energetyczny instaluje licznik dwukierunkowy, który będzie stanowił podstawę do rozliczenia z dystrybutorem energii. Po podpisaniu umowy i instalacji licznika składasz wniosek na stronie mojprad.gov.pl
 

Fotowoltaika - widok na dach


 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd?

Na samym wstępie trzeba zaznaczyć, że w związku z restrykcjami dotyczącymi pandemii koronawirusa, od 31 marca 2020 roku wszystkie wnioski wypełnia się internetowo, poprzez profil zaufany. Wysłanie papierowego wniosku spotka się z automatycznym odrzuceniem, dlatego warto od razu przystąpić do wypełniania e-wniosku. Poza samym wnioskiem potrzebne będzie pięć dokumentów:
- Dowody zapłaty;
- Kopia dowodu osobistego osoby, która ubiega się o dofinansowanie;
- Zaświadczenie od Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączeniu do sieci;
- Kopia faktury za dostarczone materiały;
- Kopia faktury za zamontowanie instalacji (jeśli montażu dokonaliśmy samodzielnie, wówczas należy złożyć stosowne oświadczenie pisemne);
Brak któregokolwiek z załączników wiąże się z automatycznym odrzuceniem naszego wniosku, warto więc upewnić się, że dostarczamy kompletną dokumentację.

Cała procedura nie jest szczególnie zawiła, a regulamin programu nie zawiera ukrytych "haczyków" narażających nas na konsekwencje prawne lub finansowe. Złożenie wniosku jest bezpłatne, a uzyskany zwrot kosztów kwalifikowanych działa na zasadzie dotacji: jest bezzwrotny i nie generuje dodatkowych kosztów. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż program Mój Prąd kierowany jest przede wszystkim do gospodarstw użytkowników prywatnych - instalacja fotowoltaiczna tworzona w celach handlowych nie podlega kwalifikacji do programu. Korzystanie z innych form dofinansowań ze środków publicznych, na przykład programu "Czyste Powietrze" również wyklucza nas z możliwości otrzymania zwrotu. Sam wniosek rozpatrzony zostanie do 3 miesięcy, a o decyzji zostaniesz poinformowany poprzez wiadomość mailową. Nie pozostaje nic innego, jak tylko skompletować dokumenty i złożyć wniosek. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.sunes.pl/oferta/fotowoltaika-dofinansowanie

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)