Dzisiaj jest: 3.8.2020, imieniny: Augustyna, Kamelii, Lidii

Energia ze słońca, powietrza, ziemi. Co to są odnawialne źródła energii?

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 480 Autor:
Redakcja poleca!

Naturalne zasoby, które są obecnie wciąż główną formą pozyskiwania energii, w końcu będą musiały odejść do lamusa. Ich źródła się wyczerpują, a ceny stale rosną.

Energia ze słońca, powietrza, ziemi. Co to są odnawialne źródła energii?

Poza tym – a może przede wszystkim – są mało ekologiczne. Na ich miejsce coraz śmielej wkraczają odnawialne źródła energii. Pomocne ludziom i planecie. Jednak co zaliczamy do odnawialnych źródeł energii (OZE) i w jaki sposób możemy je wykorzystać?


Wiatr nie tylko we włosach

Wiatr już od wielu lat jest powszechnie wykorzystywany na świecie do produkcji prądu. Do pozyskiwania energii elektrycznej używa się turbin wiatrowych. Również w Polsce można coraz częściej spotkać farmy wiatrowe zlokalizowane na lądzie lub w wodzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że lokalizacja naszego kraju oraz jego klimat nie sprzyja budowaniu wielkich farm. Niemniej jednak to jedno z najlepszych rozwiązań, które może wspomóc sieć energetyczną i zmniejszyć produkcję energii z węgla.

Słońce – nieskończone źródło energii?

Nieskończone na pewno nie, ale za naszego życia i życia jeszcze wielu generacji po nas na pewno nie czeka jego wygaśnięcie. Dlatego tak chętnie korzystamy z ciepła, które daje. Nie tylko pozwala czuć się lepiej, ale też daje możliwość zasilania całych budynków. Energię słońca możemy wykorzystać na dwa sposoby: ciepło (dzięki kolektorom słonecznym) oraz elektryczność (przy pomocy ogniw fotowoltaicznych).

Panele fotowoltaiczne cały czas zyskują na popularności. Przede wszystkim drastycznie spadła ich cena, dzięki czemu wiele osób może z nich skorzystać. Poza tym potrafią naprawdę wydajnie zasilić w energię elektryczną spory dom jednorodzinny. Co więcej, coraz więcej deweloperów chętnie korzysta z tego rozwiązania pod kątem zasilania tzw. części wspólnych budynków. Pozwala to na zniwelowanie kosztów, dzięki czemu lokatorzy mogą cieszyć się mniejszym czynszem, a przy okazji działać na korzyść środowiska.

Sprawdź ofertę na https://www.hewalex.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/

Energia z wody płynącej

Do wykorzystania wody płynącej buduje się elektrownie wodne. Wykorzystują one spadek wody – woda z wyższych terenów spływa do niżej położonych zbiorników jak morze czy jezioro. Im większy spadek, tym więcej energii można uzyskać. Płynąca woda porusza turbinę, która jest połączona z prądnicą, dzięki czemu możemy cieszyć się elektrycznością. Jak widać, to rozwiązanie, mimo że bardzo ekologiczne jest trudne do wykorzystania na dużą skalę na terenach innych niż górzyste.

Powietrze, woda, grunt – rośnie popularność pomp ciepła

Pompy ciepła pozwalają na pozyskiwanie ciepła z trzech najbardziej dostępnych źródeł ciepła. Pompy gruntowe pobierają energię z ziemi, jednak potrzebują do tego albo dużej powierzchni poziomej lub głębokiej (nawet do 100 m) pionowej. Są przy tym jednak bardzo efektywne. Pompy wodne natomiast potrzebują wody z cieków wodnych. Pompy powietrzne są zdecydowanie najbardziej popularne ze względu na niższy koszt inwestycji. Do swojego działania wykorzystują powietrze, które stanowi niewyczerpany magazyn ciepła, nawet przy niskich ujemnych temperaturach.

Energia roślin i zwierząt

Ostatnim odnawialnym źródłem energii jest biomasa. Wykorzystuje się ją do produkcji biopaliwa gazowego, ciekłego oraz stałego. Jest to po prostu czerpanie korzyści z tego, co dają nam rośliny i zwierzęta. Do biomasy zaliczamy m.in. nawóz krowi, drewno odpadowe, słomę, kompost czy osady ściekowe. W ten sposób możemy np. uzyskać gaz, którym można zastąpić gaz ziemny.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)