Dzisiaj jest: 7.7.2020, imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa

Audyt środowiskowy - czym jest i czy Twój zakład go potrzebuje?

Dodano: rok temu Czytane: 472 Autor:
Redakcja poleca!

Działania człowieka zmieniają świat na lepsze, ale wiele z nich niesie też ze sobą szkodliwe konsekwencje dla środowiska naturalnego.

Audyt środowiskowy - czym jest i czy Twój zakład go potrzebuje?
Szczególnie duży wpływ na otoczenie mają zakłady przemysłowe. Są one objęte konkretnymi restrykcjami i muszą spełniać określone normy. W dobie galopujących zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia ekologia jest bardzo ważną kwestią. Audyt środowiskowy jest narzędziem umożliwiającym weryfikację tego, czy Twój zakład przemysłowy jest ekologiczny oraz wskazującym pożądane kierunki rozwoju.

 

Audyt środowiskowy - na czym polega jego przeprowadzenie i dlaczego jest tak istotny?

Audyt środowiskowy jest narzędziem z zakresu zarządzania, w ramach którego systematycznie dokumentuje się to, jak zakład przemysłowy wpływa na środowisko naturalne. Audyt pozwala ocenić efekty jego funkcjonowania, a na jego podstawie rekomendowanie są działania, które umożliwią zniwelowanie negatywnego wpływu na środowisko. Audyt środowiskowy zazwyczaj jest bardzo złożony i zawiera szczegółową analizę wielu zagadnień związanych z wpływem zakładu przemysłowego na środowisko. 

W pierwszej kolejności sprawdzane jest to, czy przedsiębiorstwo spełnia stawiane przed nim ogólne wymagania prawne. 

Ważną rolę w audycie odgrywa także dokładna analiza gospodarki odpadowej. Pod uwagę brane są m.in. kwestie związane z ewidencjonowaniem odpadów, wymaganymi pozwoleniami, miejscami, w których są one magazynowane; ich transportem i utylizacją. 

Inną istotną kwestią jest gospodarka opakowaniami. Działalność przedsiębiorstwa jest dokładnie badana pod kątem wprowadzania na rynek opakowań i produktów oraz wypełniania przepisów wynikających z obowiązujących ustaw. W audycie zawarte są też wnioski płynące z materiałów dokumentujących liczbę opakowań wprowadzonych na rynek i raportów obrazujących, jaka część z nich została poddana recyklingowi. 

Kolejnym obszarem, którego szczegółowa analiza znajduje się w audycie, jest gospodarka wodno-ściekowa. Funkcjonowanie przedsiębiorstwa jest poddawane ekspertyzie przez pryzmat pozwoleń wodno-prawnych. Ocenia się także stopień, w jakim zakład wywiązuje się z cyklicznych pomiarów jakości ścieków. Przeprowadzany jest też bilans działalności, który ma na celu ustalenie skąd pobierana jest woda i gdzie trafiają ścieki. 

To, jak przedsiębiorca wywiązuje się z nakładanych na niego obowiązków, ocenia się także w przypadku emisji do powietrza. Weryfikacji poddawana jest dokumentacja na temat źródeł emisji, dokładności pomiarów, a także czynników, które wpływają na wielkość emisji.  

Dźwięki o dużym natężeniu, czyli hałas, również mogą negatywnie oddziaływać na środowisko. W toku audytu stwierdza się, co na terenie zakładu może generować hałas, porównuje się dotychczasowe pomiary i na ich podstawie ustala się, w jakim stopniu są przestrzegane wymogi wynikające z ustaw i uzyskanych wcześniej decyzji.

Ostatnim aspektem, na który zwraca się uwagę podczas audytu, jest kwestia substancji niebezpiecznych wykorzystywanych i wytwarzanych na terenie zakładu. Chodzi tutaj o wszystkie potencjalnie niebezpieczne środki i ich mieszaniny. Ekspertyzie poddawane są ich karty charakterystyk. Audytorzy biorą także pod lupę obowiązki wynikające z prawnych uregulowań i ustalają, w jakim stopniu są przestrzegane. 

Jak widać, audyt środowiskowy jest naprawdę wielowątkowy i skupia się na niezwykle ważnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa obszarach. Warto więc jest zlecić jego przeprowadzenie profesjonalistom, którzy będą doskonale wiedzieć, jakim aspektom powinni się przyjrzeć i jakie wnioski powinni wyciągnąć z pozyskanych informacji. 

Kto powinien zlecić przeprowadzenie audytu środowiskowego w swojej firmie?

Usługa, jaką jest audyt środowiskowy, jest skierowana do każdej świadomej firmy, chcącej się rozwijać i jeszcze wydajniej produkować bez uszczerbku dla środowiska. Audyt jest nieocenionym źródłem wiedzy, z którego przedsiębiorca może czerpać pełnymi garściami i zmieniać swój zakład na lepsze. Najczęściej na audyt decydują się podmioty, które chcą sprawdzić, czy działalność ich firmy i kontrahentów, z którymi współpracują, jest zgodna z aktualnymi wymogami w zakresie ochrony środowiska. 

Zalety płynące z audytu środowiskowego

Rzetelnie przeprowadzony audyt, za którym stoją profesjonaliści, może być bardzo dobrym punktem wyjścia do przeprowadzenia modernizacji zakładu i uczynienia go bardziej przyjaznym środowisku. Audyt:

  • minimalizuje ryzyko, jakie może wiązać się z nieprzestrzeganiem przez przedsiębiorstwo wymogów prawnych; 
  • ułatwia wprowadzenie odpowiednich procedur, jak i kontrolę całego systemu zarządzania środowiskiem; 
  • pozytywnie wpływa na wizerunek firmy i sprawia, że zaczyna być ona postrzegana jako podmiot, dla którego ochrona środowiska jest nadrzędną wartością;
  • sprawia, że kompleksowe zarządzanie zakładem staje się łatwiejsze;
  • pozwala obniżyć do minimalnego poziomu możliwość wystąpienia zagrożeń środowiskowych.

Postaw na doświadczenie i profesjonalizm!

Podczas poszukiwań firmy, która przeprowadzi dla Ciebie audyt środowiskowy, to właśnie te dwa czynniki powinny być decydujące. Specjalistów, mogących pochwalić się zarówno jednym, jak i drugim można znaleźć w firmie EkoNorm, która wykonuje audyty na terenie całej Polski. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto zasięgnąć informacji na temat tego, ile przeprowadzonych audytów firma ma na swoim koncie i dla jakich podmiotów miała okazję pracować. Zorientuj się także, czy możesz liczyć na profesjonalne porady, które pomogą Ci zmienić na lepsze sytuacje w swojej firmie. Będą one cennym dopełnieniem treści audytu i pozwolą Ci szybciej i efektywniej działać!


 

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)