Dzisiaj jest: 2.5.2024, imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

Alternatywne źródła zasilania domu

Dodano: 7 lat temu Czytane: 3128 Autor:
Redakcja poleca!

Pozyskiwanie energii elektrycznej z wiatrowych turbin lub paneli fotowoltaicznych (solarnych) to nie tylko krok ku dbaniu o środowisko naturalne, ale również długofalowa inwestycja,

Alternatywne źródła zasilania domu
która po pewnym czasie zaczyna generować oszczędności. W przypadku paneli słonecznych często zdarza się, że występują nadwyżki energetyczne, które można sprzedawać do sieci miejskiej. Stosując alternatywne sposoby produkcji energii elektrycznej, ważne również jest, by wyposażyć dom w urządzenie do jej akumulowania.

Zabezpieczenie domu przed awariami i przerwami w dostawie prądu
 

Agregaty prądotwórcze to urządzenia, które są niezbędne w przypadku częstych i długich przerw w dostawach energii elektrycznej. Cena takiego urządzenia zwraca się szczególnie wtedy, gdy sieć jest awaryjna, a zastoje w dostarczaniu energii elektrycznej mogą generować duże straty.

Turbiny wiatrowe w ogrodzie
 

Decydując się na instalację elektrowni wiatrowej, należy wziąć pod uwagę średnioroczną wietrzność na obszarze zamieszkania. Praca elektrowni wiatrowej jest uzależniona od tego parametru, dlatego bywa nieefektywna w czasie bezwietrznych dni i konieczne są urządzenia do kumulowania energii. Ważne również jest, by dostosować wielkość skrzydeł do średniej prędkości wiatru. Wiatraki nie mogą być usytuowane bardzo blisko budynków mieszkalnych. Domowa elektrownia wiatrowa to łańcuch wzajemnie połączonych ze sobą urządzeń, takich jak: turbina, akumulator i przetwornica prądu. Przy czym warto pamiętać, że moc tego typu elektrowni jest taka, jak moc jej najsłabszego ogniwa.

Przydomowe elektrownie wiatrowe są najbardziej opłacalne w przypadku domów niskoenergetycznych lub domów pasywnych, czyli dobrze ocieplonych i potrzebujących niewiele energii elektrycznej na co dzień. Wiatrowa turbina sprawdza się do ogrzewania wody w bojlerze, docieplania pomieszczeń oraz dostarczaniu energii do grzałek w centralnym ogrzewaniu. 

Panele słoneczne – ogniwa fotowoltaiczne
 

Wielkość ogniw fotowoltaicznych należy dostosowywać do wielkości domu oraz zasobności portfela. Tego typu inwestycja w odnawialne źródła energii zwraca się po około kilkunastu latach użytkowania. Prąd pozyskany z paneli słonecznych służy do ogrzewania wody, bezpośredniego zasilania odbiorników prądu stałego oraz prądu zmiennego po zamianie na prąd zmienny w interwerze. Baterie wyposażone są w regulatory ładowania, dlatego niemożliwe jest zniszczenie lub przegrzanie urządzenia, nawet w czasie bardzo słonecznych dni. Energię solarną kumuluje się w akumulatorach, dzięki temu może być wykorzystywana zawsze wtedy, gdy jest potrzebna. Panele fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się jako dodatkowe źródło energii w domu. Prąd niezbędny do zasilenia całego gospodarstwa wymaga zamontowania dużej powierzchni paneli, co generuje bardzo wysokie koszty instalacji.
 

Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych (OZE) zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej nr 2002/91/WE musi być uwzględniana w planach budowy oraz planach remontowych. W przypadku ustawiania w pobliżu gospodarstw domowych wysokich wiatraków, konieczne jest stosowanie ściśle określonych wymiarów danego urządzenia oraz oznakowania (by nie stanowiło przeszkody lotniczej). Informacje na ten temat zawiera Rozporządzenie ministra infrastruktury z 25 czerwca 2003 r. w sprawie sposobu zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych (DzU nr 130 z 24 lipca 2003 r. poz. 1193 oraz DzU nr 9, poz. 53)

Źródło: Ivolta
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15