Dzisiaj jest: 26.6.2022, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Jak odzyskuje się cenne metale z elektroniki?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 108 Autor:
Redakcja poleca!

Z roku na rok na całym świecie zapotrzebowanie na nowe produkty elektroniczne i elektryczne wzrasta, rośnie więc też ich produkcja, a wraz z nią olbrzymieją pokłady elektrośmieci.

Jak odzyskuje się cenne metale z elektroniki?
W tej sytuacji utylizacja elektroniki i sprzętów elektrycznych staje się wielką szansą na przekształcenie bezużytecznych odpadów w wartościowe zasoby, z których powstaną nowe produkty. Recykling elektroniki pozwala zawracać do obiegu wiele materiałów, m.in. szkło, plastik, metale, w tym także wyjątkowo cenne metale szlachetne. Jak wygląda odzysk metali z elektroniki? Dlaczego recykling elektrośmieci ma tak duże znaczenie?
 

Dlaczego recykling elektroniki jest dziś koniecznością?

Recykling elektroodpadów to ogromne wyzwanie, któremu musimy sprostać, aby w zrównoważony sposób korzystać z malejących i trudnodostępnych surowców pierwotnych używanych w kluczowych gałęziach przemysłu, w tym także do produkcji wszechobecnej elektroniki. Produkcja nowych sprzętów elektrycznych i elektronicznych wykorzystująca naturalne złoża jest dziś utrudniona, nieopłacalna i zdecydowanie mniej korzystna dla środowiska niż wytwarzanie nowych smartfonów, komputerów czy urządzeń AGD z surowców odzyskanych poprzez recykling odpadów elektronicznych. Dotyczy to zwłaszcza różnego rodzaju metali żelaznych, nieżelaznych i szlachetnych: miedzi, żelaza, cynku, cyny, złota, platyny, srebra czy palladu. Co więcej, recykling odpadów elektrycznych i elektronicznych pozwala oszczędzać energię i wodę potrzebną do produkcji metali z rud oraz ogranicza emisję zanieczyszczeń i CO2 do atmosfery. Utylizacja odpadów elektronicznych połączona z odzyskiem surowców to także najskuteczniejsza droga bezpiecznego zagospodarowania groźnych dla środowiska elektrośmieci, w których składzie znajdują się toksyczne odpady niebezpieczne. Recykling elektrośmieci nie jest jednak przedsięwzięciem łatwym i ciągle mamy w tej dziedzinie jeszcze wiele do zrobienia.

 

Odzysk metali z elektroniki w zakładach przetwarzania odpadów elektronicznych

Szacuje się, że w Europie aż 35% elektroodpadów nie trafia do recyklingu. Największe przeszkody w procesie recyklingu elektroniki to nadal niewystarczający poziom segregacji elektroodpadów oraz ich specyfika. Jak wyjaśniają eksperci ze Stena Recycling, firmy z branży zarządzania odpadami w Polsce i Europie, recykling elektroodpadów to proces wieloetapowy i skomplikowany, który wymaga użycia wysokospecjalistycznych technologii i urządzeń oraz ogromnej precyzji, zwłaszcza na etapie demontażu urządzeń elektronicznych i usuwania z nich substancji niebezpiecznych, takich jak rtęć czy baterie. Dlatego też w Centrum Recyklingu  Elektroniki Stena Recycling we Wschowie odzysk metali z odpadów elektronicznych rozpoczyna się od ręcznego demontażu urządzeń, z których wyodrębnia się odpady niebezpieczne oraz sprawne komponenty, które mogą być ponownie wykorzystane w ramach tzw. reuse. Recykling zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego to w praktyce około 25 różnych procesów umożliwiających odzyskiwanie metali szlachetnych i nieszlachetnych. Zalicza się do nich m.in. strzępienie oraz zautomatyzowane procesy, które pozwalają oddzielić metale od innych surowców – separację wykorzystującą magnesy, stoły wodne, stoły wibracyjne, czujniki i sita czy separację powietrzną. W rezultacie dzięki tym zaawansowanym metodom Stena Recycling rocznie odzyskuje aż 1,5 tony srebra, blisko 70 kg złota i niemal 700 ton miedzi, która wystarczyłaby do produkcji aż 3,5 tysiąca km rur miedzianych.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)