Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dotacje na odnawialne źródła energii w roku 2017

Dodano: 4 lata temu Czytane: 4537 Autor:
Redakcja poleca!

Świadomość zagrożeń ekologicznych staje się coraz większa wśród konsumentów, a przepisy unijne nakazują zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji energetycznej.

Dotacje na odnawialne źródła energii w roku 2017
Ograniczanie emisji zanieczyszczeń, wrasta zainteresowanie optymalizacją energetyczną budynków i uruchamianiem źródeł energii przyjaznych dla środowiska. Z pomocą inwestorom, zarówno dużym firmom jak i użytkownikom indywidualnym, przychodzą programy oferujące dotacje na odnawialne źródła energii w roku 2017.

Unijne dofinansowanie OZE dla dużych przedsiębiorstw

Rozpoczął się już nabór na prowadzony przez NFOŚiGW i firmowany przez szyld Program Inwestycyjny Infrastruktura i Środowisko konkurs o pozyskanie środków unijnych na poprawę wydajności energetycznej przedsiębiorstw oraz implementację odnawialnych źródeł energii. Wnioski o dofinansowanie można składać do 29 maja 2017. Poziom dofinansowania regulowany przez przepisy o pomocy publicznej nie może przekroczyć 75% wartości inwestycji, które się kwalifikują do tego programu. Aby ubiegać się o tą dotację, przedsiębiorstwa muszą zaproponować modernizację po przeprowadzeniu audytu energetycznego. Wprawdzie pomoc jest zwrotna, ale udzielana na preferencyjnych warunkach oraz z możliwością umorzenia spłaty 5-15% kapitału dotacji. Wysokość przyznanej premii inwestycyjnej będzie zależna od uzyskanego efektu poprawy wydajności energetycznej.

Dofinansowanie w ramach programu SYSTEM-REGION

Aż do 29 września 2017 prowadzony będzie nabór wniosków do programu prowadzonego przez NFOŚiGW o nazwie SYSTEM-REGION, który rozdysponuje wśród beneficjentów aż 200 mln złotych na cele związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną. Ponad połowa środków przeznaczona zostanie właśnie na rozwój odnawialnych źródeł energii i modernizację energetyczną dotychczasowej infrastruktury. Dotacje otrzymają na warunkach preferencyjnej pożyczki fundusze wojewódzkie, które z kolei rozdysponują środki wśród końcowych beneficjentów programu. Celem programu jest optymalne wykorzystanie środków unijnych na odnawialne źródła energii, oraz wsparcie lokalnych przedsięwzięć oraz inicjatyw.

Dofinansowanie paneli fotowoltaicznych przez województwa i gminy

Z uwagi na regulacje unijne dotyczące wzrostu udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji prądu, wiele województw i gmin udziela dotacji instalację paneli fotowoltaicznych, zarówno przez firmy, jak i spółdzielnie mieszkaniowe, organizacje pozarządowe oraz indywidualnych użytkowników. Wysokość wsparcia wynosi zwykle około 80-85% środków kwalifikowalnych. Pierwsza tura dotacji zostanie zamknięta pod koniec pierwszego półrocza 2017 r. Z uwagi na mnogość programów prosumenckich oraz zróżnicowanie zasad przyznawania wsparcia przez poszczególne jednostki regionalne, o szczegóły dofinansowania należy dowiadywać się w urzędach gminnych i wojewódzkich.

Dofinansowanie wymiany pieców węglowych na gazowe przez urzędy miejskie

W ramach walki ze smogiem urzędy wielu miast oferują zwrot do 75% kosztów poniesionych na wymianę piecyków opalanych węglem lub eko-groszkiem na piece gazowe. O dotacje mogą się ubiegać zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i indywidualni mieszkańcy. Niestety, aby skorzystać z tej promocji, należy najpierw znaleźć środki na całość inwestycji, a dopiero potem ubiegać się o zwrot na podstawie rachunków za przeprowadzoną operację. O szczegóły należy dowiadywać się w lokalnym urzędzie miejskim.

Ponieważ programy wspierające modernizację i tworzenie źródeł ekologicznej energii wciąż zmieniają się, a wiele z nich funkcjonuje na poziomie lokalnym, warto zapoznać się z bieżącymi dotacjami na stronie NFOŚiGW oraz w urzędach miejskich, gminnych i wojewódzkich. Przy odrobinie szczęścia w którejś z tych instytucji uda się uzyskać dofinansowanie lub preferencyjny kredyt na planowaną inwestycję związaną z OZE.
Źródło: zdjęcia głównego pixabay.com (fot. geralt)
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)