Dzisiaj jest: 11.8.2020, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Fotowoltaika - zasada działania

Dodano: 5 lat temu Czytane: 5574 Autor:

Ogniwo fotowoltaiczne to elementarne urządzenie używane do zamiany energii słonecznej na elektryczną przy pomocy efektu fotowoltaicznego.

Fotowoltaika - zasada działania
Wykorzystują one półprzewodnikowe złącza typu p-n w którym pod wpływem fotonów (o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika), elektrony kierują się do obszaru n, a dziury (nośniki ładunku) do obszaru p. Przemieszczenie się ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się napięcia elektrycznego (różnicy potencjałów). Ogniwo fotowoltaiczne zostało wynalezione w 1883 roku i wykonane było z półprzewodnikowego selenu z cienką warstwą złota (przedsiębiorstwa instalujące panele fotowoltaiczne). Jego sprawność wyniosła zaledwie 1%, ale był to duży krok do rozwoju technologii słonecznej. Zasada działania ogniwa fotowoltaicznego została ukazana poniżej.
 
Fotowoltaika - zasada działania
Ogniwa fotowoltaiczne – zasada działania

Ogniwa fotowoltaiczne najczęściej są zbudowane z krzemu, w różnej postaci. Występuje on szeroko na ziemi, co czyni go stosunkowo tanim i dostępnym materiałem produkcyjnym. Poza krzemem ogniwo składa się także z szyby przez którą promienie słoneczne  trafiają do środka, obudowy oraz z połączeń elektrycznych między komórkami krzemowymi. Pojedyncze komórki wytwarzają niewielką ilość energii, powinno się je łączyć w moduły.
Źródło: zdjęć flickr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)