Dzisiaj jest: 30.11.2022, imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Uprawa wierzby energetycznej - czy warto?

Dodano: 7 lat temu Czytane: 34056 Autor:
Redakcja poleca!

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na kwestie ekologii, oraz dostęp do czystej i odnawialnej energii.

Uprawa wierzby energetycznej - czy warto?
Warto zwrócić uwagę na bardzo łatwą w uprawie roślinę, która dostarcza wartościowego materiału opałowego bez wyrządzania szkody w środowisku naturalnym. 

Co to jest wierzba energetyczna?

Wierzba energetyczna uzyskana została podczas krzyżówek wielu odmian o pożądanych właściwościach. Cechuje się bardzo szybkim przyrastaniem masy drzewnej i odpornością na trudne warunki pogodowe. To drzewo zostało wyhodowane w Szwecji i świetnie czuje się również w polskim klimacie. Dobrze znosi zarówno mrozy, jak i upały. Ta pożyteczna roślina radzi sobie na różnych typach gleb, od zbitych po nieco piaszczyste. Warto wiedzieć, że wierzba energetyczna rośnie o wiele szybciej niż inne drzewa, można więc liczyć na szybkie efekty w hodowli. Z jednego hektara uprawy można zebrać w ciągu roku aż do 25-30 ton drewna.

Jak uprawiać wierzbę energetyczną?

Kluczową sprawą podczas hodowli tej rośliny jest zapewnienie jej odpowiedniej ilości wody do optymalnego wzrostu. W związku z tym, należy unikać zakładania plantacji wierzby na bardzo przepuszczalnej glebie piaszczystej. Tereny podmokłe, zalewowe, na których często stoi woda, będą doskonałym stanowiskiem dla tej rośliny, której nadmiar wilgoci nie szkodzi w żaden sposób. Warto zauważyć, że drzewo to doskonale sprawdzi się w warunkach, które nie odpowiadają większości roślin użytkowych.

Przed obsadzeniem pole, które przeznaczone zostanie pod wierzbę, należy przekopać i nawieźć, aby ułatwić roślinom start na nowym stanowisku. Sadzonki należy sadzić jesienią przed nadejściem mrozów, lub wczesną wiosną, gdy tylko ziemia jest na tyle miękka, że pozwoli na rozpoczęcie uprawy. Im wcześniej założy się plantację, tym lepiej, gdyż gleba nasycona wodą podczas roztopów zapewni doskonały start młodym roślinom.
 
Zrębka z wierzby energetycznej (Salix viminalis)
Rys.1 Zrębka z wierzby energetycznej (Salix viminalis)

Na początku hodowli duży nacisk kładzie się na regularne odchwaszczanie młodych sadzonek, natomiast w kolejnych latach wierzby łatwo już zagłuszą chwasty. Podstawowy problem przy uprawie stanowi susza, która znacznie zmniejsza plony uzyskiwane z hektara, a w przypadku młodych roślin może nawet doprowadzić do ich zamierania. Pędy ścina się za pomocą kosy elektrycznej lub kombajnu, w zależności od wielkości uprawy. Raz posadzone rośliny plonują przez około 30 lat.

Zastosowanie wierzby energetycznej

Z tej pożytecznej rośliny produkuje się materiały opałowe, takie jak polana, brykiety i zrębki. Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się brykiety, które wytwarzane są ze sprasowanego suszonego drewna wierzbowego. Można je stosować w różnego typu piecach, kotłach i kominkach. Są one dosyć ciężkie, ale wygodne w użyciu, a podczas spalania wytwarzają sporo ciepła. Zrębki wierzbowe można łączyć z innymi typami paliwa, takimi jak pył węglowy, kostki ze słomy czy polana, w celu poprawy ich wartości opałowej.

Paliwa z biomasy dostarczają do atmosfery tylko tyle dwutlenku węgla, ile wcześniej pochłonęły rośliny podczas ich wzrostu. Dlatego też stają się coraz bardziej popularne w globalnym społeczeństwie, które coraz większy nacisk kładzie na kwestie ekologii.

Wady i zalety uprawy wierzby energetycznej

Wierzba energetyczna potrzebuje ogromnej ilości wody podczas wzrostu, dlatego nie nadaje się na suche stanowiska i gleby przepuszczalne. Z drugiej strony, roślina ta umożliwia produktywne wykorzystanie podmokłych i zalewowych terenów, które wymagałyby kosztownego odwadniania, aby można było na nich hodować inne rośliny o wartości handlowej.
 
Opłacalność uprawy wierzby enegetycznej

Wierzbę można uprawiać na terenach zanieczyszczonych i skażonych chemikaliami, ponieważ jest to roślina bardzo wytrzymała, a końcowy produkt nie gra roli przy wytwarzaniu żywności. Z uwagi na szybki przyrost masy zielonej, stosuje się ją podczas rekultywacji terenów przemysłowych, o ile tylko nie są one zbyt suche.

Na terenie Unii Europejskiej uprawa wierzby energetycznej wspierana jest dopłatami, które mają na celu promocję biopaliw i zielonej energii. Rolnik, który chce produktywnie zagospodarować podmokłe tereny, powinien więc zainteresować się hodowlą tej wartościowej rośliny, która może przynieść mu niemałe zyski, a konsumentom zapewnić dostęp do czystego i wydajnego materiału opałowego.
Źródło: zdjęć wikipedia.org, film youtube.com
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)