Dzisiaj jest: 24.9.2020, imieniny: Dory, Gerarda, Maryny

Trigeneracja - co to jest?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 8352 Autor:
Redakcja poleca!

Trigeneracja to stosunkowo nowa technologia, która jest niejako następcą kogeneracji. Kogeneracja, jest systemem pozwalającym na jednoczesną produkcję energii elektrycznej i cieplnej.

Trigeneracja - co to jest?
Natomiast trigeneracja, będąca jej rozwinięciem, może dodatkowo produkować tzw. wodę lodową. Przy zastosowaniu trigeneracji można produkować energię elektryczną, cieplną oraz chłód. Cały proces polega na tym, że za pomocą silnika napędzanego gazem ziemnym, produkowana jest energia elektryczna. Jak wiadomo – każdy silnik podczas pracy wytwarza ciepło. Zarówno w kogeneracji jak i trigeneracji ciepło to wykorzystywane jest do podgrzewania wody, która później może służyć do zasilenia np. sieci centralnego ogrzewania lub być wykorzystana jako użytkowa ciepła woda. W taki sam sposób wykorzystuje się ciepło spalin tego silnika. Na tym jednak, podobieństwa między tymi dwoma systemami się kończą. W trigeneracji możliwe jest dodatkowo wytworzenie tzw. wody lodowej, która później może później zostać wykorzystana w urządzeniach służących do klimatyzacji pomieszczeń. Woda lodowa powstaje w wyniku skierowania ciepłej wody do absorpcyjnego agregatu wody lodowej. Jak zatem widać, trigeneracja jest bardziej nowoczesnym rozwiązaniem, jeszcze lepiej wykorzystującym jedno źródło energii, jakim jest silnik zasilany ekologicznym gazem ziemnym.
 
Trigeneracja - zasada działania
Rys.1 Trigeneracja - zasada działania (schemat)

Zastosowań technologii trigeneracji jest wiele. Najpopularniejsze z nich to budowa elektrociepłowni na nowopowstających osiedlach mieszkaniowych oraz instalacja odpowiednich urządzeń w nowoczesnych biurowcach. W tych przypadkach produkcja energii elektrycznej pozwala również na produkcję ciepła zimą, ciepłej wody przez cały rok oraz czynnika chłodzącego latem. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji mieszkań czy biur. Warto zaznaczyć, że zastosowanie technologii trigeneracji nie wyklucza pozyskiwania energii elektrycznej czy cieplnej ze źródeł konwencjonalnych. Instalacja dwusystemowa oparta na trigeneracji ma możliwość zasilania energią pozyskaną z sieci energetycznej a dostarczaną przez konwencjonalny zakład energetyczny. Oznacza to, że w przypadku zbyt małej produkcji prądu, niewystarczającej dla danego obiektu, można posiłkować się prądem z sieci. Tak samo jest w przypadku ciepłej wody potrzebnej do ogrzania pomieszczeń i zasilenia sieci wodociągowej ciepłą wodą użytkową. W przypadku zaś niewystarczającej ilości ciepłej wody do zasilenia absorpcyjnego agregatu wody lodowej, rozwiązaniem jest również zwiększenie poboru energii elektrycznej z ogólnej sieci, potrzebnej do zasilenia klasycznych klimatyzatorów. Ponadto technologia trigeneracji doskonale sprawdza się jako źródło energii w przemyśle oraz w produkcji pary technologicznej.
 
Agregat absorbcyjny wody lodowej
Rys. 2 Agregat absorbcyjny wody lodowej (York International)

Trigeneracja posiada wiele zalet. Najważniejsze z nich to uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł energii, obniżenie kosztów eksploatacji budynku oraz dbałość o środowisko. Korzystając z technologii trigeneracji produkujemy własną energię elektryczną cieplną i chłód. Posiadając układ jednosystemowy, możemy całkowicie zrezygnować z zewnętrznych źródeł energii i oszczędzić tym samym pieniądze. Z drugiej jednak strony można zainwestować w układ dwusystemowy, który jest nieco tańszy, ale produkuje mniej energii pozwalając jednocześnie uzupełniać niedobory energią pozyskiwaną z sieci energetycznej. Niewątpliwie ważną zaletą jest dbałość o środowisko. Energia produkowana za pomocą technologii trigeneracji, pochodzi głównie z procesu spalania gazu ziemnego. Jednak nie jest to jedyne paliwo nadające się do wykorzystania w tym przypadku. Wręcz przeciwnie – w trigeneracji można wykorzystać praktycznie każde dostępne obecnie paliwo. Dlatego coraz więcej instalacji opiera się na wszelkiego rodzaju biogazach (biogazy rolnicze, biogazy z oczyszczalni ścieków, gaz z biomasy). Samo pozyskanie tych biogazów jest już procesem bardzo ekologicznym i przyjaznym dla środowiska. Ponadto wykorzystanie tych gazów ogranicza jednocześnie emisję CO2, co jeszcze bardziej wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia. Dzięki zastosowaniu absorpcyjnego agregatu wody lodowej, zmniejsza się również ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia układu klimatyzacji.
 
Trigeneracja firmy Wärtsilä

Jak każda innowacja, trigeneracja ma również pewne wady. O ile sama technologia jest niemal doskonała, to już niestety otoczenie prawne nie jest tak dobre. Na chwilę obecną przepisy jeszcze nie są do końca ukształtowane, więc nie wiadomo jakich rozwiązań prawnych można się w przyszłości spodziewać. Taka sytuacja powoduje, że technologia trigeneracji jest dość droga, ponieważ nie ma między innymi ustalonych konkretnych zasad dofinansowywania ich budowy, jak to jest w przypadku innych odnawialnych źródeł energii (np. elektrownie wodne, wiatrowe czy fotowoltaika). Kolejną przeszkodą prawną jest szereg formalności, które trzeba załatwić chcąc przystąpić do budowy systemu. Ich załatwienie trwa niejednokrotnie bardzo długo i jest skomplikowane.
Źródło: zdjęć wikipedia.org, film youtube.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)