Dzisiaj jest: 19.6.2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Net-metering – co to jest i na czym to polega?

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3043 Autor:
Redakcja poleca!

Net-metering, czyli opomiarowanie netto, to jeden z elementów polityki państwa mającej na celu wspieranie indywidualnych inwestycji w odnawialne źródła energii.

Net-metering – co to jest i na czym to polega?
Jest to ułatwienie dla lokalnych konsumentów energii elektrycznej, będących jednocześnie jej producentami (czyli prosumentami). Energia wyprodukowania przez prosumenta w jego przydomowej mikroinstalacji (np. panele fotowoltaiczne na dachu czy mała turbina wiatrowa) i dostarczona do sieci elektroenergetycznej w rozliczeniu zostanie odjęta od energii pobranej z tej sieci. Oznacza to, że jako konsument zapłaci za różnicę między ilością wyprodukowanej i oddanej do sieci energii elektrycznej a ilością energii elektrycznej pobranej z sieci. Aby przedstawić to państwu bardziej obrazowo, poniżej prezentuję dwa przykłady (ilości energii zużytej i wyprodukowanej są fikcyjne).

Więcej zużycia niż produkcji

W pierwszym wariancie zakładamy, że nasza przydomowa instalacja produkuje ok. 5000 kWh energii rocznie, natomiast nasze gospodarstwo domowe w tym samym czasie zużywa 6000 kWh energii. Oznacza to, że do sieci oddaliśmy o 1000 kWh energii mniej, niż z niej pobraliśmy. Po dokonaniu ogólnego rozliczenia rocznego (może też być ono miesięczne, kwartalne lub półroczne – wszystko zależy od rodzaju umowy) będziemy musieli zapłacić jedynie za ten 1000 kWh energii.

Więcej produkcji niż zużycia.

W drugim wariancie zakładamy, że nasza przydomowa instalacja jest dwa razy większa i produkuje 10000 kWh energii elektrycznej rocznie, zaś nasze zużycie to 8000 kWh w tym samym okresie. Oznacza to, że do sieci oddajemy 2000 kWh energii więcej niż z niej pobieramy. W takiej sytuacji możliwości są dwie: albo nadwyżka energii jest uwzględniania w następnym okresie rozliczeniowym, albo będzie można sprzedać ją do zakładu energetycznego. Wg opinii ludzi związanych z branżą, przeciętny prosument będzie decydował się na pierwszą opcję.

Wady i zalety

Rozwój net-meteringu ma spore znaczenie, jeśli chodzi o ochronę środowiska i popularyzację ekologicznej energii elektrycznej. Z punktu widzenia konsumenta, budowa i eksploatacja własnej mikroelektrowni w ramach net-meteringu, powinna być korzystna pod względem finansowym. I faktycznie – rachunki za energię będą znacznie niższe, a może nawet uda się zarobić na wyprodukowanej energii, co jest niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania. Niestety jest też poważna wada, którą należy brać pod uwagę rozważając włączenie się do „systemu” net-meteringu. Jest nią koszt instalacji do wytwarzania energii elektrycznej, który niestety jest dość spory i często wymagał będzie zaciągnięcia kredytu w banku. W przypadku niewielkiej instalacji, po podliczeniu wszystkich kosztów związanych z budową instalacji (w tym obsługi kredytu wraz z odsetkami), przy uwzględnieniu oszczędności i ewentualnych zysków ze sprzedaży nadwyżki energii, może się okazać, że instalacja zwróci nam się dopiero po ok. 10-15 latach. 

STAN PRAWNY W POLSCE:  Obecnie trawają prace nad nowelizacją ustawy o OZE, która ma rozwiać aktualne wątpliwości dotyczące rozliczania net-meteringu przez operatorów i dystrubutorów energii elektrycznej. Wątpliwości te najczęściej dotyczą dotakowych opłat przesyłowych związanych z dostarczaniem i otrzymywaniem energii elektrycznej przez prosumenta. Projekt nowelizacji ma trafić do sejmu na początku maja 2016. 
Źródło: zdjęcia flickr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)