Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Ustawa o OZE - przesunięcie wejścia w życie nowego systemu wsparcia o 6 miesięcy!

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1858 Autor:
Redakcja poleca!

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o OZE, która zakłada odroczenie o 6 miesięcy wejścia w życie 4 rozdziału ustawy o OZE.

Ustawa o OZE - przesunięcie wejścia w życie nowego systemu wsparcia o 6 miesięcy!
Dotyczy to zarówno systemu aukcyjnego, lecz także, taryf gwarantowanych i ułatwień przeznaczonych dla właścicieli mikroinstalacji.

 Treść projektu (kliknij aby zobaczyć) 

Uzasadnienie:
Projektodawcy zdecydowali się zaproponować niniejszy projekt z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy wymagają:
1. Przeprowadzenia dodatkowej oceny skutków regulacji i wprowadzenia mechanizmów umożliwiających unikniecie upadłości obecnie funkcjonujących biogazowni rolniczych i ich dalszy rozwój;
2. Przygotowania niezbędnych regulacji w zakresie zasad lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych na lądzie;
3. Dokończenie procesów inwestycyjnych, które z przyczyn niezależnych od inwestorów nie mogły zostać zakończone do końca bieżącego roku. Dodatkowe vacatio legis w wymiarze 6 miesięcy umożliwi oddanie tych inwestycji do użytkowania i skorzystanie przez wytwórców energii elektrycznej z prawa do otrzymywania świadectw pochodzenia.

Niezależnie do powyższego w ocenie projektodawców odroczenie wejścia w życie rozdziału 4 ustawy umożliwi Ministrowi Energii zakończenie prac legislacyjnych związanych z nowelizacją ustawy tzw. technicznej mającej na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych prawnych i redakcyjnych przepisów rozdziału 4, w szczególności w części umożliwiającej skorzystanie przez prosumentów (mikrowytwórców), wytwarzających energię elektryczną w mikroinstalacji, z mechanizmu wsparcia określonego w art. 41, w kontekście możliwości i dopuszczalności korzystania z pomocy publicznej.

Ponadto w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1960), na podstawie której nastąpiło wyodrębnienie działu energia oraz przekazanie ministrowi właściwemu do spraw energii spraw dotyczących rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii powstała konieczność zmiany nazwy organu wydającego przepisy wykonawcze wydawane na podstawie upoważnień zawartych w ustawie.
Źródło: Sejm
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)