Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Koszt budowy elektrowni wiatrowej

Dodano: 6 lat temu Czytane: 14611 Autor:
Redakcja poleca!

Elektrownie wiatrowe to z pewnością obecnie niezwykle opłacalne inwestycje. Pozwalają na wytworzenie niezwykle dużej ilości energii, która może być wykorzystana w wielu domach.

Koszt budowy elektrowni wiatrowej
Jednakże koszt budowy takiej elektrowni nie należy do najniższych i zależy przede wszystkim od mocy danej turbiny.

Koszt budowy elektrowni wiatrowej uzależniony jest od kosztów związanych z wykonaniem niezbędnych do tego prac oraz zakupem odpowiednich urządzeń, stanowiących istotne elementy elektrowni i niezbędnych do jego działania. W przypadku elektrowni o mocy 2 MW koszt jej całkowitej budowy szacuje się obecnie na około 14 milionów złotych.

Na pewno bardzo istotną kwestią jest kwestia zakupu lub dzierżawy odpowiedniej ilości gruntów. Muszą one bowiem obejmować nie tylko samo miejsce postawienia wiatraka, ale także określony promień od niego. Tutaj ceny uzależnione są przede wszystkim od lokalizacji, w różnych regionach kraju koszty zarówno zakupu jak też i dzierżawy są niezwykle zróżnicowane.

Koszty postawienia elektrowni wiatrowej to przede wszystkim koszty związane z zakupem niezbędnych elementów tego typu obiektu. Zaliczają się do nich między innymi turbina, generator, wieża oraz łopaty turbiny. Każdy z tych elementów stanowi koszt oscylujący wokół wartości 10 procent całej inwestycji, czyli mniej więcej 1,4 mln złotych na poszczególną część. Do tego należy doliczyć jeszcze koszty transportu, stanowiące około 3 procent wartości inwestycji. 

Istotny jest także koszt niezbędnych do prawidłowego działania elektrowni elementów elektrycznych, zabezpieczeń oraz automatyki. Razem z pracą odpowiednio wykwalifikowanych ekip, zajmujących się ich właściwym montażem daje to kwotę koło 5 mln złotych, co stanowi mniej więcej 30 procent kosztów całkowitej budowy elektrowni.

Ponadto wieża wiatrowa musi być posadowiona na właściwie wykonanym fundamencie. Ze względu na jego wielkość, musi mieć on właściwe parametry, dlatego też koszt jego budowy oscyluje zazwyczaj około 6 -7 procent całości inwestycji. Daje to więc około miliona złotych, jednakże jest to już koszt zawierający nie tylko niezbędne materiały, ale także pracę przy wykonywaniu fundamentów jak również niezbędne do tego celu projekty.

Pozostałą część kosztów, jakie musi ponieść inwestor stanowi wynagrodzenie osób pracujących przy budowie, koszty związane z wykonaniem drogi dojazdowej do elektrowni czy też postawieniem ogrodzenia. Nie można także zapominać o tym, że przy tego typu inwestycji niezbędne są odpowiednie projekty i pomiary geodezyjne, które także mają w tym przypadku dość wysoką cenę. 

Oczywiście z każdym rokiem zwiększa się ilość firm, zajmujących się produkowaniem niezbędnych do postawienia elektrowni podzespołów. Poza firmami zagranicznymi obecnie coraz więcej polskich firm decyduje się na to, aby zająć się produkcją takich właśnie elementów. W ślad za tym zazwyczaj idzie obniżenie kosztów tego typu elementów, co jest wynikiem przede wszystkim rosnącej na rynku konkurencji.

Podane koszty mają charakter orientacyjny i odnoszą się do całości inwestycji. W zależności od warunków i lokalizacji, poszczególne kwoty mogą ulegać wahaniom. 
Źródło: zdjęcia flickr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)