Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Klasy energetyczne budynków

Dodano: 9 lat temu Czytane: 14963 Autor:

Od marca 2015 osoby budujące domy mieszkalne na własny użytek nie muszą już sporządzać świadectw energetycznych.

Klasy energetyczne budynków
Jednak pozostali inwestorzy nadal są zobowiązani do przygotowywania świadectwa i to bardziej szczegółowo. Ponadto muszą dokonywać okresowych kontroli systemów ogrzewania i klimatyzacji.

W skład oceny klasy energetycznej wchodzi poziom zużycia energii do celów: oświetlenia, podgrzania wody, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Najwięcej energii zużywa się na ogrzanie obiektów, dlatego bardzo ważne jest określenie jakości cieplnej. Jakość energetyczną budynku charakteryzują wskaźniki oznaczane najczęściej literką E z odpowiednimi indeksami. Ich wartości uzyskuje się poprzez podzielenie energii netto, brutto (dostarczonej) a także energii pierwotnej niezbędnej do ogrzania, chłodzenia, podgrzania wody, wentylacji i oświetlenia budynku przez kubaturę lub powierzchnię pomieszczeń ocenianego obiektu. Wskaźniki i odpowiednie parametry muszą pochodzić z zadanego przedziału czasowego. Zwykle dotyczą jednego roku.

To na tej podstawie możliwe jest sformułowanie oceny jakości energetycznej budynku poprzez przyporządkowanie klasy energetycznej z przedziału od A do G.

Klasy energetyczne budynku

A - wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej (EP) jest mniejsza lub równa wartości 0, 25
To budynki zero energetyczne (produkują tyle energii z odnawialnych źródeł OZE ile zużywają). W zasadzie są to obiekty doświadczalne. To także budynki pasywne i niskoenergetyczne. Budowanie domów pasywnych w Polsce z każdym rokiem zyskuje sławę. Jak na razie są to dopiero początki ale doskonałe efekty związane z oszczędzaniem wydatków na ogrzewanie domu sprawia, że coraz większa grupa osób jest zainteresowana stawianiem domu pasywnego.

B - wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej (EP) jest równa wartości z przedziału od 0, 26 do 0, 50
To budynki energooszczędne. Wznoszone i projektowane obecnie.

C - wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej (EP) jest równa wartości z przedziału od 0, 51 do 0, 75
To budynki średnio energooszczędne. Zalicza się do tej klasy budynki o dobrej jakości energetycznej. Domy jednorodzinne i wielorodzinne wznoszone po roku 1993 najczęściej przyjmują wartość mieszczącą się w tym przedziale. Wiele obecnych projektów domów jednorodzinnych mieści się w tej klasie energetycznej.

D - wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej (EP) jest równa wartości z przedziału od 0, 76 do 1, 00
To budynki standardowe. Klasie energetycznej D przyporządkowane są budynki odpowiadające aktualnym standardom.

E - wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej (EP) jest równa wartości z przedziału od 1, 01 do 1, 25
To budynki średnio energochłonne o średniej jakości energetycznej. Zwykle wskaźnik ten osiągają obiekty z wielkiej płyty i tradycyjne wznoszone po 1981 roku.

F - wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej (EP) jest równa wartości z przedziału od 1, 26 do 1, 50
To budynki energochłonne o słabej jakości energetycznej. W klasie tej mieszczą się zazwyczaj budynki wznoszone w latach 1970-1984.

G - wartość zintegrowanego wskaźnika charakterystyki energetycznej (EP) jest większa lub równa wartości 1, 51
To budynki bardzo energochłonne o niedostatecznej jakości energetycznej. Zalicza się do nich budynki przedwojenne oraz znaczną większość obiektów budowanych do roku 1970 i nie poddawanych żadnym zabiegom termoizolacyjnym.

W przypadku budynków nowych można powiedzieć, że osiągają one standard budynku energooszczędnego (klasa B). Osiągnięcie tej klasy dla obiektów kilkunasto lub kilkudziesięcioletnich jest dosyć trudne i kosztowne. W budynkach modernizowanych zapewnienie dobrego standardu w ramach aktualnych wymagań powinno być dobrze postawionym celem. Bardzo trudno osiągnąć status budynku energooszczędnego dla obiektów poddawanych termomodernizacji.
 
Dom Pasywny

W budynkach mieszkalnych najwięcej energii zużywa się na ogrzewanie pomieszczeń dlatego największe znaczenie ma jakość cieplna budynku. To ona w istotny sposób kwalifikuje budynek do siedmiu wyżej opisanych klas energetycznych.
Źródło: zdjęcia flickr.com
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15