Dzisiaj jest: 23.4.2021, imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha

Chiny - największe elektrownie wodne

Dodano: 6 lat temu Czytane: 9419 Autor:
Redakcja poleca!

Rozwój gospodarczy świata oraz wzrost liczby mieszkańców Ziemi znacznie zwiększył zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Chiny - największe elektrownie wodne
Większość produkowanej w elektrowniach energii elektrycznej pochodzi z paliw kopalnych - węgla, ropy i gazu, których spalanie uwalnia olbrzymie ilości dwutlenku węgla oraz powoduje dewastację środowiska naturalnego. Woda jako źródło pozyskiwania energii znane jest już od bardzo dawna. Dziś energetyka wodna stanowi ok. 30% wytwarzanej energii.

Wzrost konsumpcji energii elektrycznej nie ominął „państwa środka”. Chiny pod względem zużycia energii prześcignęły Stany Zjednoczone Ameryki. Duży problem stanowi fakt, że energię w Chinach w 75% wytwarza się z węgla.

W celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla i smogu Chiny prowadzą projekt budowy elektrowni wodnych, skala projektu jest ogromna. Do 2020 rząd chiński zamierza w ten sposób dostarczyć 120 GWh energii odnawialnej.

Najsłynniejsza elektrownia wodna to tama Trzech Przełomów ukończona w 2008 roku. Zlokalizowana jest w zachodniej części prowincji Hubei, pomiędzy trzema wąwozami górskimi: Qutang, Wuxia i Xiling. Budowa rozpoczęła się w roku 1993. W 2003 roku rozpoczęło się napełnianie zbiornika zalewowego. Zamknięto śluzy zapory, zainstalowano pierwsze turbiny i zaczęto wytwarzać prąd.

Podstawowe dane techniczne:
• długość zapory: 2335m;
• wysokość zapory: 185m;
• średnia szerokość:1, 2km;
• piętrząca wodę do: 175m;
• długość sztucznego zbiornika: 630 km;
• głębokość sztucznego zbiornika: > 75m (130 m);
• powierzchnia sztucznego zbiornika: 60 tyś. ha;
• łączna ilość zmagazynowanej w akwenie wody: 39, 3 biliony litrów (39, 3 mld m3).

Elektrownia wodna jest wyposażona w 26 zestawów turbin, każda z nich o mocy 700 MW i o wadze 400 ton.
Moc elektrowni wodnej:18,2 GW
• porównywalna do mocy wytwarzanej średnio przez 20 elektrowni atomowych;
• produkcja energii wodnej będzie odpowiadała pracy 10 wielkich elektrowni węglowych zużywających rocznie 50 mln ton węgla.

Zalety elektrowni:
• wysoka skuteczność elektrowni wodnych - rzędu 90%, szybkie i niezawodne dostosowanie produkcji do potrzeb;
• energia dla wschodnich i centralnych Chin.

Wady elektrowni:
• wysokie straty przy transmisji i dystrybucji energii;
 

Drugim wielkim osiągnięciem Chińczyków w tej dziedzinie jest tama mieszczącą się na rzece Żółtej (Huang He) w Jiyuan, prowincja Henan. Obiekt położony jest około 20 km na północny-zachód od Luoyang. Ma 154 metry wysokości i 1317 metrów szerokości. Została otwarta w 2000 roku, po sześciu latach budowy, która pochłonęła 3,5 mld euro na budowę. Moc elektrowni 1836 MW, generuje do 5, 1 TWh rocznie przy pomocy sześciu 306 MW turbin.

Chiny wdrażają projekt zakładający budowę 130 zapór na południowym zachodzie kraju. W trakcie budowy jest ok. 100 zapór na rzece Jangcy i jej dopływach – Yalong, Dadu i Min. Kolejne mają powstać na rzece Mekong oraz Brahmaputrze i Salween.
Na Jangcy seria 15 zapór jest na etapie planowania, budowy lub została już ukończona, wzdłuż rzeki Yalong ma powstać 21 zapór. Na rzece Dadu planuje się wybudowanie 17 tam, wśród nich Shuangjiangkou o wysokości 314 metrów.
Projekt budowy elektrowni wodnych w Chinach jest naprawdę olbrzymi w światowej skali. Państwo chińskie uzyska w ten sposób znaczne zasoby energii elektrycznej. Nie wiadomo jednak, jak taka inwestycja wpłynie na środowisko naturalne naszej planety.
Źródło: zdjęć flicr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)