Dzisiaj jest: 22.4.2025, imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji

Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej? Etapy i najczęstsze błędy

Dodano: miesiąc temu Czytane: 73 Autor:
Redakcja poleca!

Instalacje fotowoltaiczne zyskują na popularności zarówno wśród małych, jak i dużych przedsiębiorstw.

Jak przebiega montaż instalacji fotowoltaicznej? Etapy i najczęstsze błędy
Firmy mogą w ten sposób osiągnąć spore oszczędności oraz energetyczną niezależność, a niektóre z nich generować dodatkowe dochody ze sprzedaży nadwyżek energii. W naszym artykule przyjrzymy się poszczególnym etapom montażu instalacji fotowoltaicznej wraz z omówieniem najczęściej występujących błędów, które mogą wpłynąć na efektywność systemu. Zainteresowany tym tematem? Zachęcamy do lektury!

Etapy montażu instalacji fotowoltaicznej

1. Zaplanowanie instalacji fotowoltaicznej i formalności

Przebieg oraz termin realizacji inwestycji są zależne od rodzaju i wielkości planowanej instalacji. W przypadku przedsiębiorstw wyróżniamy dwa podstawowe warianty:

  • instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp, które są przeznaczone dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz gospodarstw rolnych — taka inwestycja nie wymaga żadnych pozwoleń (cały proces trwa od 1 do 2 miesięcy),
  • instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 50 kWp, które są przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw — inwestycja wymaga uzyskania kilku formalnych zgód i pozwolenia na budowę (w przypadku instalacji o mocy pow. 150 kWp), realizacja projektu od dopełnienia wszystkich formalności po montaż może zająć około 1 roku.

Kolejne działania obejmują dobór odpowiednich komponentów oraz ustalenie najlepszego miejsca montażu — na dachu, elewacji lub na gruncie. Na tę decyzję mają wpływ przede wszystkim rodzaj instalacji i optymalny dostęp do promieni słonecznych oraz indywidualne uwarunkowania w danej firmie.

2. Montaż instalacji fotowoltaicznej

Ten etap obejmuje wykonanie specjalnej konstrukcji wsporczej — sposób montażu zależy od umiejscowienia instalacji i rodzaju pokrycia dachowego. Następnie do przygotowanego stelaża montowane są kolejne elementy instalacji, czyli przewody oraz panele fotowoltaiczne. W wyznaczonym miejscu montuje się również inwerter.

3. Uruchomienie i przeprowadzenie testów

Ostatnim etapem jest podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej oraz sprawdzenie poprawności jej działania. Po zakończonym montażu inwestor jest zobowiązany do zgłoszenia nowej instalacji u operatora energetycznego.

Najczęstsze błędy podczas montażu i jak ich uniknąć?

Montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga doświadczenia i odpowiedniej wiedzy technicznej. Wszelkie pojawiające się błędy mogą prowadzić do spadku wydajności i występowania częstych awarii. Ponadto niewłaściwy montaż wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowania systemu.

Wśród najczęstszych błędów montażowych można wymienić takie jak:

  • źle dobrana moc instalacji,
  • nieprawidłowe umiejscowienie paneli fotowoltaicznych,
  • użycie komponentów słabej jakości,
  • błędne rozmieszczenie i podłączenie poszczególnych elementów instalacji.

Wszystkich powyższych błędów można jednak uniknąć, podejmując współpracę z doświadczoną firmą, taką jak piTERN, która zapewnia kompleksową obsługę inwestycji — od precyzyjnego zaprojektowania instalacji i doradztwa w zakresie dopełnienia wymaganych formalności po profesjonalny montaż i wsparcie serwisowe. Firma działa na terenie województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, dolnośląskiego i opolskiego.

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15