Dzisiaj jest: 18.1.2025, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Od OZE po termomodernizację: Jakie projekty możesz sfinansować kredytem ekologicznym?

Dodano: miesiąc temu Czytane: 84 Autor:
Redakcja poleca!

Kredyt ekologiczny to coraz popularniejsze narzędzie, dzięki którym na szeroką skalę wspierane są inwestycje przyjazne dla środowiska naturalnego.

Od OZE po termomodernizację: Jakie projekty możesz sfinansować kredytem ekologicznym?
Przedsiębiorcy mogą liczyć na takie dofinansowanie z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego - BGK. Kredyt ekologiczny pozwala na realizację projektów powiązanych z redukcją emisji CO2 i poprawą efektywności energetycznej. Narzędzie to łączy w sobie korzyści finansowe i środowiskowe, dzięki czemu umożliwia wdrażanie rozwiązań często znajdujących się poza zasięgiem wielu podmiotów. Wsparcie w takiej formie sprzyja też lepszemu dostosowaniu prowadzonej działalności do coraz bardziej restrykcyjnych norm i wymagań.

Specyfika kredytu ekologicznego

Kredyt ekologiczny jest bardzo specyficznym wsparciem finansowym, kierowanym przede wszystkim do podmiotów z sektora MŚP oraz przedsiębiorstw średniej wielkości - tzw. mid-caps. W jego ramach uzyskać można tzw. premię ekologiczną, która w części spłaca kapitał kredytu uzyskanego w banku komercyjnym. Aby otrzymać kredyt ekologiczny, należy zaproponować projekt zapewniający minimum 30% oszczędność energii pierwotnej. W przypadku finansowanych inwestycji, premia ekologiczna może wynieść od 25% do nawet 80% kwalifikowanych kosztów. Wszystko to sprawia, że kredyt ekologiczny jest obecnie wyjątkowo atrakcyjnym instrumentem dla firm planujących modernizację swoich budynków czy elementów infrastruktury energetycznej.

Projekty związane z OZE

Do najważniejszych celów kredytu ekologicznego należy promowanie projektów związanych z OZE, czyli odnawialnymi źródłami energii. Przedsiębiorcy mogą w jego ramach dofinansować różne inwestycje, w tym systemy magazynowania energii, turbiny wiatrowe czy instalacje fotowoltaiczne. Projekty takie nie tylko znacząco redukują ślad węglowy danego przedsiębiorstwa, ale też przyczyniają się do widocznego obniżenia kosztów energii. W rezultacie firma może też podnieść swoją konkurencyjność na rynku. Warunkiem uzyskania kredytu jest przeprowadzenie specjalnego audytu energetycznego, który pozwala na ocenę potencjalnych oszczędności oraz efektywności planowanego projektu.

miejsce na foto1

Modernizacja instalacji i urządzeń

Kredyt ekologiczny może również posłużyć do modernizacji całych linii produkcyjnych, urządzeń, maszyn i instalacji przemysłowych, a także innych elementów infrastruktury używanych w codziennej działalności podmiotu. Wymiana energochłonnych i archaicznych sprzętów na bardziej nowoczesne i efektywne energetycznie przynosi szereg korzyści, w tym środowiskowych oraz finansowych. Kredyt ekologiczny można przeznaczyć na zakup środków trwałych czy technologii, które znacząco usprawnią zarządzanie energią przy realizacji procesów produkcyjnych.

Gospodarka obiegu zamkniętego i elektromobilność

Jednym z kluczowych aspektów kredytu ekologicznego jest wspieranie projektów, które mają ścisły związek z gospodarką obiegu zamkniętego czy elektromobilnością. Do takich działań należy m.in. recykling materiałów, zakup pojazdów elektrycznych czy wdrażanie systemów ograniczających generowane odpady. Wszystkie takie inwestycje są zgodne z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, przez co mogą ułatwić podmiotom w dostosowaniu się do obowiązujących wymagań ekologicznych. Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o przygotowaniu dokumentacji i innych formalnościach. Wsparcie w tym obszarze mogą zapewnić specjaliści InnovaTree, którzy zajmują się kompleksową obsługą. Firma ta pomaga pozyskać kredyt ekologiczny z BGK m.in. poprzez odpowiednie analizy wniosku.

Termomodernizacja infrastruktury i budynków

Innym obszarem możliwym do finansowania za pomocą kredytu ekologicznego jest termomodernizacja. W praktyce obejmuje ona bardzo wiele różnych działań, w tym modernizację systemów grzewczych, izolację budynków, instalację pomp ciepła czy wymianę okien i drzwi na bardziej energooszczędne. Wymogiem kluczowym dla dofinansowania termomodernizacji jest uzyskanie znaczącej redukcji strat energii cieplnej. Projekty spełniające takie wytyczne mogą znacząco przyczynić się do ochrony środowiska, a zarazem obniżyć koszty operacyjne ponoszone przez przedsiębiorstwo.

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15