Dzisiaj jest: 18.1.2025, imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

Energia wiatrowa i przepisy BHP/HSE: Na co Inwestor powinien zwrócić uwagę

Dodano: miesiąc temu Czytane: 207 Autor:
Redakcja poleca!

Inwestowanie w energię wiatrową to kusząca wizja. Jednak czy potencjalny inwestor ma świadomość złożoności zagadnień prawnych technicznych i organizacyjnych w ujęciu warunków bezpieczeństwa i higieny?

Energia wiatrowa i przepisy BHP/HSE: Na co Inwestor powinien zwrócić uwagę

Bezpieczeństwo i higiena pracy (BHP / HSE) podczas przygotowania i budowy farm wiatrowych: Dlaczego to takie ważne?

Budowa farmy wiatrowej nie zaczyna się od podjęcia pierwszych prac budowlanych, lecz od zrozumienia wymagań dostawców technologii w zakresie transportu, składowania, montażu, uruchomienia wybranego modelu turbiny wiatrowej oraz innych.

Wymagania BHP/ HSE (ang. Health, Safety and Environment) dla farm wiatrowych to zbiór wymagań narzucanych przez producenta turbiny wiatrowej na każdym etapie budowy, które mają zadbać o bezpieczeństwo w energetyce wiatrowej, ochronę środowiska i zdrowie pracowników, ale i prawidłowy przebieg inwestycji do czasu jej pełnego przekazania inwestorowi. Ignorancja w tej kwestii może skutkować nie tylko problemami technicznymi, ale i poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Kluczowe aspekty BHP / HSE dla inwestorów w energię wiatrową:

  • Montaż – pracownicy prowadzący montaż i uruchomienie turbiny wiatrowej musza mieć ukończone specjalistyczne kursy i szkolenia, które gwarantują zrozumienie procedur montażu, odpowiednią dbałość o standardy jakości oraz techniki i metody bezpiecznej pracy.
  • Czas – należy na etapie negocjowania kontraktu wziąć pod uwagę scenariusze możliwych opóźnień na ze względu np. przestoje wiatrowe.
  • Nadzór – przepisy prawa polskiego wymagają jak w każdym procesie budowlanym ustanowienia kierownika budowy, kierowników robót branżowych, kierownika montażu (w przypadku instalacji turbiny wiatrowej, która w ramach przepisów jest urządzeniem).
  • Reputacja – osoby postronne, lokalni mieszkańcy, sąsiedzi inwestycji farmy wiatrowej pełnią szczególna role w procesie inwestycyjnym. Często od lokalnej społeczności i jej zaangażowania zależy przebieg inwestycji, ale też jej odbiór. Odpowiedzialny biznes w ramach kultury organizacyjnej dba o dobrosąsiedzkie relacje.

Przepisy BHP / HSE w energii wiatrowej: Co musisz wiedzieć?

Polskie prawo jasno określa, że inwestorzy muszą dostosować się do norm Prawa budowlanego, zasad bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących na terenie RP (Normy, Prawo energetyczne, inne) oraz wspomnianych wyżej wynikających z dobrej praktyki zasad określonych przez producenta turbiny wiatrowej.

Niektóre przepisy dotyczące wymagań bezpieczeństwa są ustandaryzowane dla całej branży odnawialnych źródeł energii przykładem jest Global Wind Organisation (GWO, https://www.globalwindsafety.org/about/company), która określa wymagania i standardy dotyczące szkoleń pracowników. Są one dość restrykcyjne, co może wydawać się zniechęcające, ale ich priorytetowym celem jest ochrona życia ludzkiego.

Bezpieczeństwo pracy w energetyce wiatrowej: Najważniejsze zasady

Prace na wysokościach, operacje podnoszenia i przemieszczania ładunków wielkogabarytowych, planowanie ciągłości procesu instalacji, zmienne warunki atmosferyczne - oto codzienność osób zaangażowanych w zarządzanie projektami energetyki wiatrowej. Dlatego BHP/HSE podczas budowy farmy wiatrowej to nie tylko formalność, ale także kwestia efektywności całego przedsięwzięcia w założonym czasookresie przewidywanego zwrotu z inwestycji.

Kluczowe elementy bezpieczeństwa pracy:

  • Dobór podwykonawców: Profesjonalne i doświadczone firmy w zakresie transportu komponentów, montażu i podnoszenia elementów, prac instalacyjnych, wykończeń mechanicznych i elektrycznych oraz rozruchu instalacji.
  • Szkolenia i certyfikaty: Pracownicy muszą przejść kompleksowe szkolenia z zakresu pracy na wysokościach i obsługi specjalistycznego sprzętu.
  • Użycie właściwych narzędzi pracy: Zawsze wymagane są kalibrowane urządzenia, atestowane i wykorzystywane w odpowiedni sposób (dostarczające dane do dziennika montażu np. wartości dokręcania śrub montażowych, odbiory techniczne).
  • Środki ochrony osobistej; Dobrane do procesu pracy, ergonomiczne szelki bezpieczeństwa, amortyzatory i linki bezpieczeństwa, urządzenia samohamowne. Systemy Zabezpieczenie narzędzi przed upadkiem z wysokości.
  • Monitorowanie warunków pogodowych: Prace montażowe są szczególnie niebezpieczne ze względu na gabaryty (wymiary, waga) poszczególnych elementów. Instalowanie maszyny, jakim jest turbina wiatrowa, jest procesem, który musi odbywać się sekwencyjnie np. montaż po sobie poszczególnych elementów celem uzyskania odpowiedniej odporności przeciw sile pchającej wiatru.

BHP wskazówki dla inwestorów

Co możesz zrobić jako inwestor, aby zapewnić zgodność z przepisami BHP?

  • Postaw na współpracę ze specjalistami ds. nadzoru nad inwestycją: Firma konsultingowa HSEA to kompleksowe doradztwo w dziedzinie HSE/BHP od początku projektu poprzez wszystkie jego etapy, aż do zakończenia inwestycji. Jako inwestor zyskujesz pełne wsparcie doświadczonych specjalistów w dziedzinie BHP/HSE dla branży energii wiatrowej, w tym m.in. rozpoznanie potrzeb w dziedzinie przepisów krajowych oraz regulacji branżowych, negocjacje warunków kontraktowych.
  • Wybierz profesjonalnych kontrahentów: Firmy budujące farmy wiatrowe z doświadczeniem współpracy z poszczególnymi dostawcami znają wymagania BHP / HSE będą Twoim najlepszym wsparciem w procesie inwestycji.
  • Kontroluj postępy prac: Regularne audyty zgodności z przepisami BHP pozwalają unikać kosztownych błędów. Prowadzone inspekcje i kontrole pozwolą na bieżąco korygować niepożądane zachowania pracowników.

Przepisy BHP / HSE obowiązujące w energii wiatrowej to więcej niż zbiór wymogów prawnych – to fundament każdej udanej inwestycji. BHP w projektach wiatrowych, wypełnienie obowiązków prawnych, wdrożenie norm branżowych, wdrożenie wymagań inwestorów w zakresie HSE (często korporacyjne standardy nieprzystające do Polskich regulacji prawnych), znajomość zasad i zależności pomiędzy systemem prawnym obowiązującym w Polsce, wymaganiami branżowymi oraz zrozumieniem korporacyjnego systemu zarządzania bezpieczeństwem, zdrowiem, środowiskiem (HSE) to klucz do sukcesu w branży wiatrowej.

Pamiętaj, że każda pracująca turbina jest efektem starannego zaprojektowania, kooperacji wielu branż przemysłu wysokiej techniki, instalowania poszczególnych elementów turbiny wiatrowej z zachowaniem zasad jakości i planowania. Jeśli chcesz, aby Twoja inwestycja była kojarzona przez podwykonawców jako świetnie zarządzana i zorganizowana, współpracuj z praktykami!

Źródła:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/inwestycje-w-zakresie-elektrowni-wiatrowych-18320622

https://www.prawo-budowlane.info/przydomowa_elektrownia_wiatrowa_informacje_prawne,57,material_prawo_budowlane.html

https://www.gov.pl/web/klimat/400-mln-zl-na-nowy-program-moja-elektrownia-wiatrowa

https://hsea.pl/akronimy-pojecia-branzowe-w-ujeciu-bhp/

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20240000725

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031691650

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15