Dzisiaj jest: 6.12.2024, imieniny: Dionizji, Leontyny, Mikołaja

Zamarzanie pomp ciepła – jak przeciwdziałać?

Dodano: 2 tygodnie temu Czytane: 57 Autor:
Redakcja poleca!

Czy pompa ciepła może zamarznąć? Co prawda wyposażone w nią systemy charakteryzują się bezawaryjnością, wysoką sprawnością oraz długą żywotnością – jednak nawet najbardziej nowoczesne

Zamarzanie pomp ciepła – jak przeciwdziałać?
urządzenia nie są wolne od awarii. Jeśli chodzi o pompę ciepła, musimy liczyć się z ryzykiem zamarznięcia jej jednostki. Przeczytaj artykuł, gdzie wyjaśniamy przyczyny tego zjawiska oraz jego skutki. Zapraszamy!

Na czym polega zamarzanie pomp ciepła?

Monoblokowe pompy ciepła są przystosowane do skutecznej pracy na zewnątrz – nawet w przypadku skrajnie niskich temperatur. Problem z zamarzaniem jej jednostki pojawia się jedynie wtedy, gdy nastąpi przerwa w dostawie energii, a gospodarstwo domowe nie jest wyposażone w odpowiedni system zasilania awaryjnego.

W tej sytuacji  medium w układzie zamarza i jednocześnie zwiększa swoją objętość – powodując rozszczelnienie systemu. Właśnie dlatego ochrona systemu przed zamarzaniem jest wręcz obowiązkiem każdego użytkownika instalacji – nie tylko w celu zachowania gwarancji na urządzenie, ale również zachowania jej bezawaryjnej oraz wydajnej pracy.

Zamarzanie pomp ciepła i jego skutki

Zamarzanie pompy ciepła może to prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji. Wpływają one na jej wydajność, efektywność, a nawet prace poszczególnych komponentów.

Warto mieć na uwadze to, że każdy z wymienionych wyżej skutków może prowadzić nawet do całkowitego uszkodzenia systemu, co będzie się wiązać z dużymi kosztami wymiany pompy ciepła na nową.

  • Uszkodzenia mechaniczne elementów pompy, takich jak wymienniki ciepła.
  • Zwiększone ryzyko kosztów serwisowych – zamarzanie wymaga naprawy, co generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne. W dłuższej perspektywie brak reakcji na ten problem może doprowadzić do konieczności wymiany całego urządzenia.
  • Wpływ na komfort użytkownika – problemy z zamarzaniem pompy często objawiają się spadkiem temperatury w pomieszczeniach, co szczególnie w okresie zimowym znacząco obniża komfort cieplny domowników.

Pompa ciepła – zamarzanie to problem, z którym możesz sobie poradzić!

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć pompę ciepłą przed zamarzaniem? Oto trzy różne sposoby na uniknięcie tego problemu:

  1. Zastosowanie zasilania awaryjnego. To kosztowne i zajmujące sporo domowej przestrzeni rozwiązanie, ale zapewnia skuteczne rozwiązanie problemu. Niestety, musimy jednak pamiętać, że będzie działać tylko do czasu wyczerpania się zasobu paliwa.
  2. Napełnienie układu cieczą niskozamarzającą, czyli użycie glikolu. To popularne rozwiązanie stosowane jeszcze kilka lat temu, powoli odchodzi w niepamięć. Obecnie na rynku możemy znaleźć bardziej nowoczesne i skuteczne rozwiązania problemu. Użycie glikolu może być uciążliwe – po zrzuceniu medium przez instalację, konieczne jest ponowne uzupełnienie pompy ciepła tą samą substancją, co generuje dodatkowe koszty.
  3. Zastosowanie zaworu antyzamarzaniowego. To elementy coraz częściej rekomendowane przez instalatorów. Zadaniem zaworu nie jest zrzucenie wody z układu, a utrzymanie stałego, lecz niewielkiego skapywania, dzięki czemu ta nie jest w stanie zamarznąć.

Zamarzanie pomp ciepła to problem, którego nie powinniśmy bagatelizować. W szczególności biorąc pod uwagę fakt, że przerwy w dostawie energii elektrycznej podczas intensywnych opadów śniegu zimą stają się w Europie coraz bardziej powszechne. Chcesz pogłębić temat zamarzana pompy ciepła? W artykule: https://www.caleffi.com/pl-pl/blog/zamarzanie-pomp-ciepla-przyczyny-skutki-i-rozwiazania przygotowanym przez ekspertów z Caleffi znajdziesz wszystkie przydatne informacje, które pomogą Ci w wyborze optymalnego rozwiązania dla wydajności pracy instalacji.

Źródło: OF
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15